Wnioski z izolacji? Najlepszy pakiet antykryzysowy to rodzina i znajomi!

PAFERE WIDEO

Zwykło się żartować, że polskie służby i zarządzających nimi polityków co roku zaskakuje nagły atak zimy. Niestety tym razem przyszło się im mierzyć z prawdziwym, choć niewidocznym wrogiem, który sparaliżował życie Polaków, ale i praktycznie całego cywilizowanego świata. Pandemia koronawirusa wymusiła społeczną izolację, obnażyła brak procedur i przygotowania władz. Poszarpała marketingową kurtynę, którą w czasach spokoju politycy wszystkich opcji przesłaniali narastające problemy.

Po pierwszym miesiącu obowiązkowych kwarantann, zamkniętych granic, ograniczeń w przemieszczaniu się i handlu, szeregu zakazów, które starszym Czytelnikom przywodzą na myśl okres stanu wojennego, można już wyciągnąć pewne wnioski na przyszłość. Dlatego Jan Kubań i Marcin Janowski (PAFERE) zastanawiają się co wynika z obecnej, trudnej sutuacji.

Obejrzyj rozmowę na youtube.com: https://www.youtube.com/watch?v=kvVUggB_T0Q

Przedstawiciele PAFERE doszli m.in. do następujących wniosków:

  • Obecnie POLITYKA BRUTALNIE NOKAUTUJE POST-POLITYKĘ. Kryzys wymusił powrót do prawdziwej polityki, do samej materii rządzenia. To sprawdzian skuteczności faktycznego działania polityków, zerwanie zasłony ich medialnego wizerunku.
  • Głosując w wyborach, powinniśmy zastanawiać się CZY MÓJ KANDYDAT TO OSOBA, KTÓREJ CHCIAŁBYM POWIERZYĆ MOJE ŻYCIE w czasie kryzysu. Jaki dorobek ma ten człowiek? Czy czymś i kimś już skutecznie zarządzał (np. prowadził prywatną firmę)?
  • Równocześnie trzeba pamiętać, że nawet najlepsze kadry nie zastąpią PROCEDUR. Ich obecność niweluje niedoskonałości kadr, pozwala uniknąć chaosu.
  • Epidemia pokazała, że NAJLEPSZY PAKIET ANTYKRYZYSOWY TO RODZINA I ZNAJOMI. Jesteśmy w sytuacji ratowania tkanki społecznej, populacji, a to weryfikuje jakim partiom i organizacjom ufać. Czy są one za rodziną? Czy popierają przekazanie faktycznej władzy jak najbliżej lokalnej wspólnoty?
  • TRZEBA WRÓCIĆ DO ZASADY SUBSYDIARNOŚCI. Każdy szczebel władzy powinien realizować tylko te zadania, które nie mogą być skutecznie zrealizowane szczebel niżej lub przez samą rodzinę i jednostki. Powrót do tej zasady odbywa się obecnie oddolnie. Ludzie sami biorą sprawy w swoje ręce np. szyjąc maseczki, pomagając sąsiadom objętym kwarantanną. Nasza własna przedsiębiorczość ma kluczowe znaczenie!
  • Zasadę subsydiarności należy łączyć z ZASADĄ SAMOWYSTARCZALNOŚCI w kwestii towarów absolutnie strategicznych (takich, które gwarantują przeżycie). Przykładem mogą tu być konkretne rozwiązania obowiązujące w Szwajcarii.

Poprzedni artykułRząd może dodrukować pieniądze, przedsiębiorca nie – Jan Kubań dla telewizji wRealu24
Następny artykułCzynsz za złotówkę!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj