Misja PAFERE
Korzenie

Polsko-Amerykańska Fundacja Edukacji i Rozwoju Ekonomicznego (PAFERE) jest niezależną, pozarządową organizacją, która zajmuje się wolnorynkową edukacją ekonomiczną, promocją wolności gospodarczej i wolnego handlu jako najskuteczniejszego a zarazem najsprawiedliwszego systemu powodującego podnoszenie zamożności ludzi i narodów.

Interesują nas zwłaszcza związki etyki z ekonomią. – CHRZEŚCIJAŃSKA MYŚL EKONOMICZNA, o znaczeniu uniwersalnym, stwierdza, że kradzież rozpowszechniana we wszelkiej formie, a zwłaszcza kradzież, zalegalizowana i w majestacie prawa popełniania przez państwo i jego urzędników na obywatelach, jest wrogiem rozwoju gospodarczego, prowadząc do ludzkiej biedy i niedoli – uważa JAN MICHAŁ MAŁEK, który w 2007 roku założył PAFERE. Wcześniej Fundacja działała jako oddział amerykańskiej Fundacji PAFERE Pro Publico Bono, powołanej do życia w 2000 roku, w Kalifornii.

Dewiza PAFERE
Credo

Bądź wolny w ramach moralności i pozwalaj innym na to samo! Pielęgnuj wolność w sferze ducha i sumienia. Broń wolności w sferze materialnej, by nikt nikomu nie zabierał uczciwIe nabytej własności. To podstawowe zasady każdego wolnościowca.

Edukacja ekonomiczna
Wolny rynek

Z inicjatywy Fundacji opublikowano ponad 20 książek zaliczanych do absolutnej klasyki ekonomii wolnorynkowej i setki artykułów edukacyjnych. W PAFERE dużą wagę przywiązujemy do tego, aby wydawane przez nas publikacje były napisane możliwie prostym językiem, a zawarte w nich treści miały charakter ponadczasowy. Nie ograniczamy się do tłumaczenia i kolportowania dzieł wybitnych, ale nieżyjących już myślicieli. Dzieła klasyków uzupełniamy publikacjami zupełnie autorskimi przygotowywanymi w serii BIBLIOTEKA RZĄDZĄCYCH I RZĄDZONYCH (BRIR). Te krótkie, często dwujęzyczne publikacje przybliżają kluczowe mechanizmy związane z zarządzaniem państwem, rozprawiają się z mitami dotyczącymi gospodarki i polityki. Udostępniamy je za darmo na stronie ksiazki.pafere.org. Pobierając książkę w wersji elektronicznej można przekazać PAFERE dotację, która w całości trafi na działalność statutową.

Fundacja jest otwarta na współpracę ze wszystkimi osobami i organizacjami działającymi na polu upowszechniania wartości, w celu których została powołana.

Co robimy
PRAKTYKA

ORGANIZACJA PRELEKCJI, KONFERENCJI, SEMINARIÓW: W celu zachęcenia młodego pokolenia do współuczestniczenia w odpowiedzialnym zarządzaniu naszym krajem organizujemy inspirujące spotkania z czołowymi przedstawicielami światowego ruchu wolnościowego. Wśród naszych prelegentów są m.in. prof. Lawrance Reed, prof. Alejandro Chafuen, prof. Ken Schoolland, prof. Thomas E. Woods.

SPONSOROWANIE I ORGANIZACJĘ KONKURSÓW: Sztandarowym jest MAGISTER PAFERE w trakcie którego wyłaniamy najlepsze prace magisterskie poświęcone szeroko rozumianym związkom wolności, gospodarki, odpowiedzialności, przedsiębiorczości, moralności. Zwycięzcom fundujemy atrakcyjne nagrody.

SZEROKO ZAKROJONA DZIAŁALNOŚĆ WYDAWNICZĄ, RÓWNIEŻ W TZW. NOWYCH MEDIACH:

PROWADZIMY SERWIS KSIAZKI.PAFERE.ORG GDZIE ZA DARMO (MOŻNA PRZEKAZAĆ DOBROWOLNĄ DOTACJĘ) UDOSTĘPNIAMY PEŁNOWARTOŚCIOWE KSIĄŻKI KLASYKÓW EKONOMII ORAZ POBUDZAJĄCYCH INTELEKTUALNIE AUTORÓW WSPÓŁCZESNYCH (W TYM POZYCJE WYDANE W RAMACH SERII BRIR).

W ramach AKADEMII PAFERE, cyklu internetowych wykładów, omawiamy kluczowe zagadnienia wolnościowe. Za darmo i bez wychodzenia z domu każdy ma dostęp do wykładów prowadzonych przez ekspertów z kraju i zagranicy.

GOŚĆ PAFERE to seria krótkich filmów, w których specjaliści poruszają tematy związane z ekonomią, polityką i etyką. Dotychczas opublikowaliśmy wypowiedzi takich osobistości jak Stefan Oleszczuk, Fracois Hollande, mec. Piotr Andrzejewski, prof. Witold Kwaśnicki, prof. Michał Wojciechowski, Jan Michał Małek…

ŚWIAT OCZAMI PRZEDSIĘBIORCY to seria wywiadów przybliżających sylwetki i historie ludzki, którzy dzięki własnej pomysłowości, konsekwencji, a przede wszystkim wytężonej pracy odnieśli sukces zawodowy. Chcemy w ten sposób pokazać jak z perspektywy małych i średnich firm wygląd polska gospodarka, „kuchnia” zarządzania firmą, codzienność na froncie walki o klienta. Wierzymy, że nasi rozmówcy – praktycy biznesu – zachęcą do aktywnego działania mającego na celu dobro naszej Ojczyzny.

Staramy się, aby nasz kanał w serwisie YouTube był skarbnicą wiedzy ekonomicznej, która w wolnorynkowym duchu wyjaśnia sposób funkcjonowania społeczeństw.

PROWADZIMY BADANIA NAD BIEŻĄCYMI PROBLEMAMI EKONOMICZNYMI I GOSPODARCZYMI

WSPÓŁPRACUJEMY Z INNYMI FUNDACJAMI, INSTYTUCJAMI I ORGANIZACJAMI. Współorganizujemy obozy dla młodzieży (Liberty English Camp), które pozwalają połączyć naukę języka angielskiego z poznawaniem podstaw ekonomii wolnorynkowej i przedsiębiorczości. Współpracujemy z sprzyjającymi nam politykami, dziennikarzami, duchownymi, naukowcami…

PROWADZIMY I SPONSORUJEMY SERWISY INTERNETOWE. Współpracujemy z czołowymi portalami wolnościowymi np. wolnosc24.pl, prokapitalizm.pl.

DZIAŁAMY NA RZECZ INTEGRACJI ŚRODOWISKA WOLNOŚCIOWEGO. Okazją do lepszego poznania się i nawiązania współpracy są np. zjazdy środowisk wolnorynkowych PAFERE LIBERTY WEEKEND.

MECENAT WOLNOŚCI

PAFERE utrzymuje się wyłącznie ze środków prywatnych i ma statutowy zakaz korzystania ze środków publicznych zabranych pod przymusem podatnikom. Dlatego liczymy na Państwa dobrowolne wsparcie naszych inicjatyw.

WESPRZYJ NAS BEZPOŚREDNIO:
PLN: 76 1050 1012 1000 0090 3041 9197
USD: SWIFT ING BP LPW PL 32 1050 1012 1000 0090 3041 9213