Rewolucja w edukacji

1 września – początek kolejnego roku szkolnego w XIX-wiecznym archaicznym klasowo-lekcyjno-dzwonkowym systemie edukacji. Ten absurdalny system trwa już ponad 200 lat. Od czasów rewolucji technologicznej zmienił się praktycznie każdy aspekt naszego życia. Poza jednym: SZKOŁĄ.

W czasach internetu każdy uczeń ma w telefonie całą wiedzę świata dostępną w ciągu jednej sekundy. Nauka faktów nie ma już większego sensu. Edukacja przyszłości powinna rozwijać umiejętności, motywowanie, inspirację, poszukiwanie, odkrywanie, logiczne myślenie, analizę, syntezę. Edukacja powinna być SPERSONALIZOWANA – dostosowana indywidualnie do każdego ucznia z osobna.

Takiej edukacji, bez sztucznego podziału na klasy, roczniki, przedmioty, lekcje, dzwonki nie da się zrealizować w obecnym systemie edukacji. Potrzebna jest CAŁKOWITA REWOLUCJA. Wyzwanie na miarę pierwszego lotu człowieka na Księżyc.

Okres edukacji to 12 najważniejszych lat w życiu człowieka. Te lata są marnowane na absurdalne siedzenie w ławkach i odsłuchiwanie wykładów z minimalnym zaangażowaniem intelektualnym i emocjonalnym. Można wręcz powiedzieć, że typowa lekcja w typowej klasie to spotkanie zombies – zarówno nauczyciel jak i uczniowie czekają jedynie na zakończenie tego stanu dyskomfortu. Nauczyciel myśli o swoich prywatnych sprawach do załatwienia, a uczniowie o najbliższej sobotniej imprezie. Takiego stanu bierności i marnowania czasu człowiek w swoim życiu nie przeżywa nigdy wcześniej ani nigdy później. 12 całkowicie straconych lat. Każdego roku 5 milionów uczniów spędza w ławkach około 5 MILIARDÓW godzin rocznie. To czas, w którym dzieci i młodzież mogliby rozwijać swoje pasje, trenować sport, uczyć się języków, działać w grupach realizujących projekty, realizować projekty techniczne, naukowe, artystyczne, tworzyć własne dzieła, filmy, sztuki teatralne, podróżować.

Wiedza jest dzisiaj dostępna na ogromnej liczbie platform edukacyjnych: Khan Academy, Brilliant, NASA, polskie i zagraniczne strony edukacyjne. Wiele z nich jest całkowicie darmowych lub dostępnych za niewielką opłatą. Uczniowie powinni z nich korzystać, a czas z nauczycielem powinien być wykorzystany na konsultacje indywidualne lub w małych grupach realizujących projekty edukacyjne.

W kolejnych programach serii REWOLUCJA W EDUKACJI zostaną przedstawione dyskusje, debaty, wypowiedzi osób zaangażowanych w alternatywne metody edukacji. Poznamy szkoły przyjazne edukacji domowej, polskie platformy edukacyjne, poradnik krok po kroku jak łatwo i szybko przejść na edukację domową, przykłady rodziców realizujących edukację domową swoich dzieci i wiele innych ciekawych materiałów. Zaprezentujemy też profesjonalny biznes plan mini szkoły i małej szkoły prywatnej, w której mogą się uczyć dzieci z edukacji domowej. Bo edukacja domowa to nie jest, jak mówi jeden z mitów, izolacja dziecka od rówieśników. Edukacja domowa pozwala na bardzo wszechstronną socjalizację dziecka na o wiele wyższym poziomie, niż robi to standardowa szkoła.

Na stronie PAFERE znajdą Państwo bazę wiedzy na temat alternatywnych metod edukacji: linki do stron, platform edukacyjnych, profili osób i organizacji i wiele materiałów własnych.

Zaczynamy nowy rozdział: REWOLUCJA w EDUKACJI.