Rząd może dodrukować pieniądze, przedsiębiorca nie – Jan Kubań dla telewizji wRealu24

PAFERE WIDEO

„Koronawirus to ogromny sprzymierzeniec ludzi władzy. Koszty całego zamieszania poniosą zwykli ludzie, natomiast przykładowe sekretarki pana Glapińskiego z NBP, jak zarabiały krocie, tak nadal będą je zarabiały” – uważa Jan Kubań, prezes Fundacji PAFERE.

W rozmowie z telewizją wRealu24 mówi on o aktualnej sytuacji w Polsce. Jak zauważa, jedną ze wspólnych cech działań rządów w poszczególnych państwach były decyzje o zasilaniu banków. „Skąd oni te pieniądze wezmą? Dodrukują! Wszyscy na tym stracimy, a zwłaszcza ci, co mają jakieś oszczędności” – twierdzi Kubań.

Prezes PAFERE zwraca uwagę na sytuację zaniku płynności finansowej między firmami. Jego zdaniem to, że wielu przedsiębiorców przestaje realizować faktury, gdyż czekają na to, co się będzie działo, nie jest dobrym rozwiązaniem. Jak podkreśla, ci, którzy jeszcze pracują, coś robią, powinni również płacić, żeby ten obieg nadal trwał. „Na pewno z tej sytuacji czegoś się nauczymy. Powinniśmy wyciągnąć wnioski na przyszłość. O ile nie powinno nam brakować środków do dezynfekcji, bo spirytusu u nas nie brakuje, o tyle z maseczkami mamy problem, bo produkują je Chińczycy. Może warto zapisać w konstytucji, w czym powinniśmy być samowystarczalni, tak by w sytuacjach takich jak ta, czuć się pewniej” – zastanawia się Kubań.

Gość wRealu24 zwraca uwagę na jeszcze jeden aspekt obecnego kryzysu. Jest to postawa rządzących, zwłaszcza premiera Morawieckiego, w stosunku do przedsiębiorców. Mówi się o wprowadzeniu przez rząd cen maksymalnych. Według premiera, za wzrost cen odpowiadają przedsiębiorcy, to oni podnoszą ceny. „Trzeba jednak pamiętać” – mówi Kubań – „jaka jest różnica między rządem a prywatnym obywatelem. Ten pierwszy zawsze może sobie dodrukować pieniędzy, ten drugi nie. W tej sytuacji, gdy wiele firm zostało wyłączonych z obiegu finansowego, trudno krytykować je za to, że podnoszą ceny”.

Jak rząd mógłby pomóc przedsiębiorcom, a także tym, którzy tracą pracę? Czy rządowa „tarcza antykryzysowa” może być skuteczna? Czy politycy w Polsce potrafią zarządzać państwem? Jak długo potrwa „pandemia”? Polecamy cały wywiad z Janem Kubaniem w telewizji wRealu24.

Poprzedni artykułBastiat: Obfitość i niedostatek (cz. III)
Następny artykułWnioski z izolacji? Najlepszy pakiet antykryzysowy to rodzina i znajomi!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj