„Ci, co wywołują inflację są złymi ludźmi” – Łukasz Chojnacki dla PAFERE

PAFERE WIDEO

„Jeśli ktoś decyduje się na inwestycje w metale szlachetne, powinien dobrze rozumieć, co tak naprawdę robi. Nie jest sztuką sprzedać komuś sztabkę złota. Chodzi o to, by kupujący miał świadomość tego, co to oznacza” – mówi Łukasz Chojnacki, autor książki „Inwestowanie w srebro i złoto„, w kolejnym cyklu rozmów o inflacji prowadzonym przez prezesa PAFERE Jana Kubania.

Istotne jest – według Chojnackiego – zrozumienie tzw. cyklu inflacyjnego. Pewne zjawiska są powtarzalne, mamy z nimi do czynienia co jakiś czas. „Inflacja jest zjawiskiem, które się powtarza na przestrzeni dziejów, i jeżeli ktoś zrozumie ten cykl inflacyjny, będzie wiedział, co się będzie działo w najbliższych latach” – twierdzi gość PAFERE.

Mimo że inflacja dotyka wszystkich, wielu ludzi chce żyć w iluzji, nie rozumie jej mechanizmów, nawet nie stara się tego zrobić. Kiedyś – jak przyznaje Chojnacki – na stronie internetowej NBP zamieszczony był baner o treści: Dbamy o wartość pieniądza”. Według rozmówcy Jana Kubania jest to wierutne kłamstwo. „Nie można dbać o wartość pieniądza przy jednoczesnym ciągłym jego dodrukowywaniu. Jedno mówią drugie robią – mówią, że dbają o wartość pieniądza, a w praktyce obniżają tę wartość. To, dlaczego ludzie nie mogą tego pojąć wykracza chyba poza ramy dyskusji ekonomicznej” – kwituje Chojnacki.

Według gościa PAFERE, ludzie, którzy doprowadzają do inflacji są „źli”. „Jeśli ich działania poddać analizie ekonomicznej czy społecznej, nie można nie dojść do wniosku, że rządzący, którzy generują inflację robią innym krzywdę, zabierają siłę nabywczą ich oszczędności, a więc poniekąd ich zniewalają. Niestety większość społeczeństwa funkcjonuje biernie, chłonąc to, co jest mu podawane. Żeby coś zrozumieć niezbędna jest umysłowa aktywność, powinny się rodzić wątpliwości

Z czego bierze się dobrobyt – obfitości towarów, czy obfitości pieniądza? Czy „budżetówka” żyje w oderwaniu od ekonomicznych realiów? Czy strajki o podwyżki mają sens? Czy inflacja – czyli psucie pieniądza sprzyja psuciu obyczajów? Zapraszamy do obejrzenia całego wywiadu z Łukaszem Chojnackim.

Poprzedni artykułŻycie wewnętrzne korpoludków
Następny artykułPETYCJA do …..  o inicjatywę ustawodawczą Rządu RP analogicznego Rządu w Szwajcarii

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj