PETYCJA do …..  o inicjatywę ustawodawczą Rządu RP analogicznego Rządu w Szwajcarii

PAFERE WIDEO

Podstawowym warunkiem dobrego funkcjonowania każdej społeczności ludzkiej jest zgoda. Mądrość ludowa mówi jednoznacznie: Zgoda buduje niezgoda rujnuje. Niestety w demokracji, którą praktykujemy od ponad 30 lat, mamy na stałe zapisany nie demokratyczny element, który mobilizuje naszych demokratycznie wybranych reprezentantów do wojny na górze.

W demokracji wszyscy obywatele powinni mieć równe prawa a tym bardziej ich polityczni reprezentanci. Niestety w demokracji, którą aktualnie stosujemy jest podział naszych wybrańców na lepszych i gorszych. LEPSI to ci którzy którzy w wyborach uzyskali większość w Sejmie i mają do następnych wyborów prawo/obowiązek sprawowania Rządu RP. GORSI to tzw. opozycja która przegrała wybory i nie ma żadnych praw ani obowiązków. Praktycznie wyłącznie „przeszkadza” rządzącej większości. Życiowym interesem GORSZYCH jest pokonać w najbliższych wyborach LEPSZYCH i zdobyć władzę. Podstawowym interesem LEPSZYCH władzy raz zdobytej nie oddać nigdy. W tych warunkach niemożliwe jest między nimi zgodne poszukiwanie kompromisowych rozwiązań problemów obywateli. Cały czas walczą o bycie LEPSZYMI.. Dalsze stosowanie wojennej demokracji nie daje nadziei na dobre jutro. Powinniśmy to zmienić.

 Szwajcarski Rząd Magicznej Formuły

Szwajcarzy swoją demokrację istotnie zmienili z „wojennej” na „pokojową” w 1959 roku. Określili ją jako Magiczną Formułę Rządową (MFR). Ustawa ta eliminuje z parlamentu opozycję i nakazuje 4 partiom, które w wyborach otrzymały najwięcej głosów, utworzenie koalicji rządowej tj. Rady Narodu. Każdy z koalicjantów ma w swoim władaniu konkretne ministerstwa, którymi zarządza. By było sprawiedliwie każdy z koalicjantów na okres jednego roku deleguje swojego swojego człowieka. na stanowisko premiera rządu. Rząd może podejmować tylko takie decyzje, które akceptują wszyscy koalicjanci. Jeśli pomiędzy nimi nie ma zgody to decyzję czyj wariant przyjąć podejmuje władza zwierzchnia rządu tj. obywatele w referendum.

Podstawową cechą Szwajcarskiego Rządu MFR jest to, że wszyscy reprezentanci narodu maja równe prawa. Nie ma między nimi powodów do „wojny na górze” a są sprzyjające warunki do merytorycznej dyskusji i poszukiwania kompromisowych rozwiązań problemów społecznych. Szwajcarzy od czasu wprowadzenia MFR mają pokój w polityce i osiągnęli bardzo wysoki wskaźnik poziomu życia na Świecie. Są dumni ze swojej demokracji. Weźmy z nich przykład.

http://www.old.pafere.org/artykuly,n2694,historia_pewnej_petycji.html

Poprzedni artykuł„Ci, co wywołują inflację są złymi ludźmi” – Łukasz Chojnacki dla PAFERE
Następny artykułMit porażki kapitalizmu

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj