Jan Kubań: Media mainstreamowe albo ludzi straszą, albo ogłupiają

PAFERE WIDEO

„Sołżenicyn powiedział, że wolność powinna się zaczynać od poszanowania praw innych, także moich praw. Rozumiem wolność jako możliwość robienia tego, co chcę, jednak nie wolno mi naruszyć cudzej wolności” – powiedział Jan Kubań, prezes Fundacji PAFERE w rozmowie z Mediami Narodowymi.

Jak zauważa Kubań, żeby być rzeczywiście wolnym należy najpierw zapewnić sobie wolność materialną. „Mnie udało się to osiągnąć na wolnym rynku. Nikogo nie zmuszałem – pod groźbą rozstrzelania – do nabywania moich produktów. A w tym, co robiłem cały czas starałem się doskonalić. Teraz mogę poświęcać czas na uczenie innych, by też mogli to osiągać” – mówi prezes PAFERE. Jak dodaje, wolność jest na trwałe zespawana z odpowiedzialnością i tych dwóch pojęć nie należy rozgraniczać. „Wolność to nie swawola” – tłumaczy.

Odnosząc się do aktualnej sytuacji epidemiczej w kraju, Kubań zwraca uwagę na brak poważnej dyskusji o zaistniałym problemie w mediach mainstreamowych. O epidemii – jego zdaniem – nie wypowiadają się fachowcy, np. wirusolodzy czy epidemiolodzy. Główni aktorzy na scenie to przede wszystkim politycy, członkowie rządu. „Nie ma żadnego zespołu czy komisji złożonej ze specjalistów. To budzi mój niepokój i brak zaufania do władzy” – mówi prezes PAFERE.

Jan Kubań zwraca uwagę na jeszcze jeden aspekt sprawy. Jak zauważa, ludzie, którzy od rana oglądają media głównego nurtu mają głowy nabite informacjami, które wzbudzają w nich lęk. Nie znają innej rzeczywistości. „Jednak jeśli włączymy internet mamy inny obraz sytuacji, nabieramy wątpliwości. I słusznie, bo są ku temu podstawy” – tłumaczy. Zwraca także uwagę na różnice w podejściu poszczególnych rządów do epidemii. U nas wprowadza się przymus, natomiast np. w Szwecji czy w Szwajcarii władza apeluje do obywateli o określone zachowanie i obywatele sami się na ogół do tych zaleceń stosują. To jest – według Kubania – właściwsze podejście.

Jakie szanse w starciu z władzą ma zwykły obywatel? Czy są kraje, w których władza zależy od ludzi, a nie ludzie od władzy? Zapraszamy do obejrzenia całego wywiadu z Janem Kubaniem.

Poprzedni artykułCzy susza będzie mieć wpływ na ceny żywności?
Następny artykułCo warto czytać: „Gdzie ci mężczyźni?” (Zimbardo). Czy gry komputerowe osłabiają męskie serca?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj