Czy Europa jest skazana na upadek? – Krzysztof Karoń i Jan Kubań

PAFERE WIDEO

W historii ludzkości znajdujemy wiele imperiów i cywilizacji, które po osiągnięciu wielkich sukcesów, wchodziły w stan dekadencji, by ostatecznie popaść w ruinę. Obecnej Europie również doskwiera głęboki kryzys cywilizacyjny – o jego przyczynach rozmawiają Krzysztof Karoń i Jan Kubań w kolejnym odcinku programu „Rozmowy o Ludziach i Systemach”.

Jan Kubań, prezes Fundacji PAFERE, przywołuje teorie głoszone przez takich badaczy dziejów ludzkości jak Aleksander Tytler i John Bagot Glubb, którzy wyliczali, iż średni czas trwania największych imperiów wynosił mniej więcej 200 lat czyli około 10 pokoleń. Ich zdaniem życie narodów składa się z następujących po sobie swoistych „cykli koniunkturalnych”. W pierwszych pokoleniach pracowici pionierzy są gotowi do poświęceń, ciężko pracują a w rezultacie dokonują wielkich podbojów. Ich następcy rozwijają gospodarkę i naukę, co doprowadza imperium do fazy obfitości. Jednak kolejne pokolenia rozleniwiają się, korzystając pełnymi garściami z dobrobytu zgromadzonego przez poprzedników. Ludzie popadają w lenistwo i stają się niezdolni do większych wyzwań. Ostatecznie imperia przegrywają starcia ze zmotywowanymi i głodnymi sukcesu konkurentami.

Krzysztof Karoń, autor książki „Historia antykultury”, zwrócił uwagę, iż do obecnego kryzysu naszej cywilizacji przyczyniły się w znacznym stopniu ideologie lewicowe, które za swój cel przyjęły planową demoralizację ludzi. „Naszym wspólnym zadaniem powinna być ochrona ludzkości przed niszczycielskim działaniem pokrętnych idei, które prowadzą miliony ludzi w stronę degeneracji” – twierdzi Karoń. Wielokrotnie podkreśla on, iż jedną z najgroźniejszych pułapek zastawianych na ludzi jest obietnica korzystania z „darmowego dobrobytu” czyli z życia na koszt innych.

Obejrzyj całą rozmowę

Poprzedni artykułLaureata Nagrody im. Fryderyka Bastiata, za kilka dni poznamy w Gdańsku
Następny artykuł„To rząd psuje pieniądz, ale odpowiedzialność zrzuca na innych” – Jan Kubań w RDC

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj