“Historia antykultury” – specjalna nagroda Fundacji PAFERE dla Krzysztofa Karonia

Pobierz e-booki

Nagroda specjalna Fundacji PAFERE, przyznana w ramach tegorocznej edycji Nagrody im. Józefa Mackiewicza, przypadła autorowi książki “Historia antykultury”, Krzysztofowi Karoniowi. Wręczył ją, podczas uroczystej gali, która odbyła się 10 listopada 2019 roku w Warszawie, prezes PAFERE Jan Kubań.

Jan Kubań, w krótkim wystąpieniu przybliżającym sylwetkę Krzysztofa Karonia położył silny nacisk na jego niezależność. “Jest to niezależność od nikogo i niczego” – podkreślił.. “Motywacja do napisania książki wypłynęła prosto z serca, z pasji do zrozumienia tego, jak funkcjonuje nasz świat oraz z chęci podzielenia się tymi spostrzeżeniami z innymi” – dodał. Autor książki to dla Jana Kubania “badacz niezinstytucjonalizowany, nie mający żadnego interesu żeby kłamać, nieuwikłany w układy i układziki”. Jeden z celów książki, na który zwrócił uwagę w swoim wystąpieniu Jan Kubań, to uporządkowanie pojęć. “Warunkiem merytorycznej dyskusji musi być jednoznaczny opis rzeczywistości. Jeśli będziemy posługiwali się różnie rozumianymi pojęciami to na pewno będziemy wyciągali różne wnioski. Dla Krzysztofa Karonia tymi głównymi pojęciami są: kultura, cywilizacja, wolność, związek wolności z produkcją dóbr, kradzież jako naturalne działanie człowieka niewychowanego, użytek, pożytek, zysk i wyzysk” – podkreślił prezes PAFERE.

Wsparcie
Wspomóż PAFERE
Wspomóż PAFERE

W dalszej części wystąpienia Jan Kubań przybliżył inne wątki stanowiące o walorach “Historii antykultury”. Wspomniał między innymi o roli jaką w kształtowaniu się kultury europejskiej odegrał Kościół katolicki. “Zapoznajemy się w książce z procesem, w wyniku którego europejska kultura grabieżcza poddała się wpływowi chrześcijaństwa, który ograniczył naturalną ludzką skłonność do kradzieży, wpajając ludziom zasady moralne ustanowione przez osobowego Boga” – stwierdził.

Odrębną część książki stanowi ukazanie procesu walki z Kościołem, z próbami uwalniania Europy spod jego oddziaływania. Znaczącą rolę odegrał w tym procesie marksizm, który – jak zauważył Kubań – “realizował i nadal realizuje hasło: >>grabić zagrabione<<, a jego wyznawcy nadal wmawiają ludziom, że bogactwo pochodzi wyłącznie z grabieży”.

Jan Kubań podkreślił, że nietuzinkowa książka Krzysztofa Karonia znakomicie wpisuje się w misję PAFERE. Stąd to skromne, wobec ogromu pracy włożonej przez autora, wyróżnienie” – dodał.

Na koniec uroczystości głos zabrał sam autor “Historii antykultury”.

Zapraszamy do obejrzenia całego wystąpienia Jana Kubania i Krzysztofa Karonia

Pobierz e-booki
Pobierz za darmo e-book
Pobierz za darmo e-book

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here