„Historia antykultury” – specjalna nagroda Fundacji PAFERE dla Krzysztofa Karonia

PAFERE WIDEO

Nagroda specjalna Fundacji PAFERE, przyznana w ramach tegorocznej edycji Nagrody im. Józefa Mackiewicza, przypadła autorowi książki „Historia antykultury”, Krzysztofowi Karoniowi. Wręczył ją, podczas uroczystej gali, która odbyła się 10 listopada 2019 roku w Warszawie, prezes PAFERE Jan Kubań.

Jan Kubań, w krótkim wystąpieniu przybliżającym sylwetkę Krzysztofa Karonia położył silny nacisk na jego niezależność. „Jest to niezależność od nikogo i niczego” – podkreślił.. „Motywacja do napisania książki wypłynęła prosto z serca, z pasji do zrozumienia tego, jak funkcjonuje nasz świat oraz z chęci podzielenia się tymi spostrzeżeniami z innymi” – dodał. Autor książki to dla Jana Kubania „badacz niezinstytucjonalizowany, nie mający żadnego interesu żeby kłamać, nieuwikłany w układy i układziki”. Jeden z celów książki, na który zwrócił uwagę w swoim wystąpieniu Jan Kubań, to uporządkowanie pojęć. „Warunkiem merytorycznej dyskusji musi być jednoznaczny opis rzeczywistości. Jeśli będziemy posługiwali się różnie rozumianymi pojęciami to na pewno będziemy wyciągali różne wnioski. Dla Krzysztofa Karonia tymi głównymi pojęciami są: kultura, cywilizacja, wolność, związek wolności z produkcją dóbr, kradzież jako naturalne działanie człowieka niewychowanego, użytek, pożytek, zysk i wyzysk” – podkreślił prezes PAFERE.

W dalszej części wystąpienia Jan Kubań przybliżył inne wątki stanowiące o walorach „Historii antykultury”. Wspomniał między innymi o roli jaką w kształtowaniu się kultury europejskiej odegrał Kościół katolicki. „Zapoznajemy się w książce z procesem, w wyniku którego europejska kultura grabieżcza poddała się wpływowi chrześcijaństwa, który ograniczył naturalną ludzką skłonność do kradzieży, wpajając ludziom zasady moralne ustanowione przez osobowego Boga” – stwierdził.

Odrębną część książki stanowi ukazanie procesu walki z Kościołem, z próbami uwalniania Europy spod jego oddziaływania. Znaczącą rolę odegrał w tym procesie marksizm, który – jak zauważył Kubań – „realizował i nadal realizuje hasło: >>grabić zagrabione<<, a jego wyznawcy nadal wmawiają ludziom, że bogactwo pochodzi wyłącznie z grabieży”.

Jan Kubań podkreślił, że nietuzinkowa książka Krzysztofa Karonia znakomicie wpisuje się w misję PAFERE. Stąd to skromne, wobec ogromu pracy włożonej przez autora, wyróżnienie” – dodał.

Na koniec uroczystości głos zabrał sam autor „Historii antykultury”.

Zapraszamy do obejrzenia całego wystąpienia Jana Kubania i Krzysztofa Karonia

Poprzedni artykułPo powrocie z Finlandii jest mi smutno… czyli kilka refleksji na temat edukacji
Następny artykułProf. M. Matyja uhonorowany Krzyżem Komandorskim z Gwiazdą Świętego Stanisława Biskupa i Męczennika

1 KOMENTARZ

 1. Słucham właśnie Pana Karonia w filmiku pt. Czy Europa jest skazana….
  Widzę, po raz kolejny jak bardzo rozmówcy nie mogą się zrozumieć.
  Ja Panu Janowi Kubaniowi powiedziałabym, że może się jeszcze bardziej napracować i tak nic to nie zmieni na lepsze.No chyba że wreszcie zrozumie co robi żle i to zmieni.A zmienić trzeba zasady funkcjonowania tzw. cywilizacji. Musi być najpierw zdefiniowane co to jest rozwój człowieczeństwa.
  Uważa, że wcześniejsze cywilizacje wcale nie były budowane przez rządzących.Rządzący zawsze byli barbarzyńcami korzystającymi z pracy innych. Wszystko to co dobre tym cywilizacjom się przydarzyło tworzyli tzw porządni i prawi.
  Którzy od zawsze byli w opozycji do rządzących.
  Tak jest do dziś.
  Wg mnie gdyby przekonać ludzi, że prawdziwe szczęście wynika z własnego rozwoju a nie z kradzieży i uczyło się tego człowieka od małego to wtenczas zaczęło by się dziać to na co czekamy, no przynajmniej ci co są w stanie już to zrozumieć.
  Dlatego nie należy walczyć z leserami i durniami na każdym poziomie.
  Trzeba tworzyć dobro oparte na osobistym rozwoju.
  I w takim systemie tworzyć miejsca pracy, wtedy dopiero można się spodziewać ,że zaczną dołączać inni bo tam będzie lepiej, sprawiedliwiej, po ludzku.
  Równocześnie trzeba sobie zagwarantować prawną ochronę swojego funkcjonowania.
  Na początek tak jak zabezpieczają swoje prawa korporacje w chwili obecnej.
  A potem tylko udoskonalać.
  Panie Karoń takie rzeczy można robić bez kościoła.
  TO SĄ PO PROSTU ZASADY UNIWERSALNE.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj