Prof. M. Matyja uhonorowany Krzyżem Komandorskim z Gwiazdą Świętego Stanisława Biskupa i Męczennika

Pobierz e-booki

W Bazylice Archikatedralnej pw. św. Piotra i Pawła w Poznaniu odbyła się 23 listopada br. 171 Inwestytura Królewskiego Orderu Świętego Stanisława Biskupa i Męczennika.

To wielkie wydarzenie miało miejsce dokładnie w Złotej Kaplicy, w ktorej znajdują się pozostałości po grobowcach pierwszych polskich władców: Mieszka I i Bolesława Chrobrego.

Wsparcie
Wspomóż PAFERE
Wspomóż PAFERE

Po zakończeniu mszy, odprawianej przez Księdza Prałata Jana Stanisławskiego Kapelana Orderu, przystąpiono do uroczystej Inwestytury Orderu, którym uhonorowano Profesora Mirosława Matyje.

Nasz stały korespondent i felietonista, profesor Polskiego Uniwersytetu na Obczyźnie w Londynie, Mirosław Matyja został odznaczony Krzyżem Komandorskim z Gwiazdą Św. Stanisława BM za zasługi na polu nauki.

Przypomnijmy, ze Order Świętego Stanisława Biskupa i Męczennika ustanowiony został 7 maja 1765 r. przez króla Stanisława Augusta Poniatowskiego, który został jego pierwszym Wielkim Mistrzem. Order zajmował drugie miejsce w hierarchii polskich orderów, po Orderze Orła Białego, a przed ustanowionym w 1792 r. Orderem Virtuti Militari. Jego otrzymanie miało być zachętą do dalszej służby publicznej, z perspektywą otrzymania wyższego odznaczenia.

W 1979 idea Orderu Świętego Stanisława została reaktywowana, a w roku 1983 Ojciec Święty Jan Paweł II pobłogosławił Order w Złotej Kaplicy w poznańskiej Bazylice. Obecnie Order uznawany jest jako jedno z największych odznaczeń wolnego Państwa Polskiego.

Pobierz e-booki

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here