„Celem nie jest tworzenie dóbr” – ojciec Jacek Gniadek o „Ludzkim działaniu” Ludwiga von Misesa

PAFERE WIDEO

„>>Ludzkie działanie<< to książka napisana przez ekonomistę, jednak pierwszych 200 stron to są rozważania antropologiczne na temat – kim jest człowiek. Wielu ludzi pomija te antropologiczne fundamenty skupiając się tylko na części ekonomicznej. Tymczasem Mises jest konsekwentny, obserwuje człowieka, jak on działa i z tego wyciąga wnioski. Mises nie tworzy nowego człowieka tylko odkrywa go takim, jaki on jest. To nie jest konstrukcja wymyślona przy biurku” – mówi o. Jacek Gniadek w wywiadzie udzielonym prezesowi Fundacji PAFERE, Janowi Kubaniowi.

O. Gniadek mówi m.in. o najważniejszej pracy Ludwiga von Misesa i próbuje zachęcić do sięgnięcia po tę książkę. Mises to dla rozmówcy PAFERE – w pewnym sensie – bratnia dusza. „To nie jest tak, że ja odkryłem Misesa i on wywarł duży wpływ na moje życie. Nie, ja gdy go przeczytałem zauważyłem, że myślałem dotąd tak samo jak on. To, co Mises opisał to jest we mnie” – dodaje.

Wniosek z lektury książki „Ludzkie działanie” zamyka się dla o. Gniadka stwierdzeniem: „Celem nie jest tworzenie dóbr. Celem jest przestrzeń wolności, w której mogę się realizować”.

O. Jacek Gniadek mówi także w wywiadzie o podobieństwie pomiędzy twórczością Ludwiga von Misesa, a pismami papieża Jana Pawła II. „Michael Novak opowiadał, że papież, gdy pisał encyklikę Centesimus Annus, spotkał się ponoć z Fryderykiem von Hayek’iem. Nie jest to informacja potwierdzona, ale wykluczyć się tego nie da. Język encykliki jest od pewnego momentu prakseologiczny, co mogłoby wskazywać na to, że Hayek mógł papieżowi doradzać” – mówi Gniadek.

Czy Mises pisał również o moralności? Zapraszamy do obejrzenia całego wywiadu z o. Jackiem Gniadkiem.

Obejrzyj wywiad…

Poprzedni artykułJak przemysł samochodowy rodził się nad Wisłą…
Następny artykułWarto się czasem zadumać…

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj