Im więcej wolnego rynku, tym mniej biedy

PAFERE WIDEO

„Na wyróżnienie spośród państw europejskich zasługuje na pewno Szwajcaria i Irlandia. Z innych części świata są to miasta-państwa: Hong Kong i Singapur” – mówi Gość PAFERE, Terry Miller z Heritage Foundation, twórca Indeksu Wolności Ekonomicznej w rozmowie z Janem Kubaniem.

Miller tłumaczy według jakich kryteriów oceniane są poszczególne państwa. Najważniejsze z nich to wolność osobista, wolność prowadzenia przedsiębiorstw, wolność inwestowania, wolność zarabiania i wydawania w sposób taki, jaki ludzie sami uznają za najwłaściwszy, a nie tak jak by chciała tego władza polityczna.

Jaki jest wpływ tego Indeksu na sytuację w poszczególnych krajach? Miller twierdzi, że na pewno rządy interesują się jego wynikami, podobnie jak różne think tanki. „Ludzie chcą wiedzieć jak wypadają na tle sąsiadów”. Miller dodaje, że twórcy Indeksu nie zajmują się oceną systemów politycznych, jednak demokracja wydaje mu się najlepsza*. Poza tym, wszędzie tam, gdzie gospodarka jest bardziej wolna, tam ludzie żyją na wyższym poziomie. „Wolny rynek odegrał wielką rolę w redukcji biedy na świecie, przyczynił się do wzrostu dochodów na osobę. Ludziom powodzi się lepiej, gdy mogą sami decydować o sobie” – uważa Terry Miller z Heritage Foundation.

Zapraszamy do obejrzenia całej wypowiedzi Terry’ego Millera 

* Polecamy wywiad z Frankiem Carstenem z Holandii, który na temat demokracji ma zupełnie odmienny pogląd: „Ludzie nie dostrzegają, że to demokracja jest problemem”.

Poprzedni artykułProgram „Czyste Powietrze” – o wydawaniu cudzych pieniędzy na własne i cudze potrzeby
Następny artykułCzy Korea Północna może stać się gospodarczym tygrysem?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj