Tomasz Tokarz – człowiek, który zmienia obraz polskiej edukacji

PAFERE WIDEO

W ciągu ostatnich 2 lat doszło do ostatecznego upadku wizerunku tradycyjnej szkoły. Rodzice zaczęli wypisywać dzieci z systemu edukacji publicznej, kierując się albo do szkół prywatnych, albo do edukacji domowej. Wspólnym mianownikiem i kierunkiem zmian jest PERSONALIZACJA EDUKACJI. W systemie edukacji domowej jest to oczywistością. Problemem, który powstrzymuje rodziców przed tym krokiem jest obawa, czy są w stanie podołać edukowaniu swoich dzieci. Okazuje się, że nie ma takiego problemu, którego nie rozwiązałby Wolny Rynek. Ludzka kreatywność, energia, wola działania, determinacja – to przepis na sukces. Dzisiaj dowiadujemy się, że już niedługo rusza kolejna platforma edukacyjna dla polskich dzieci. YouSchool to rozwiązanie problemu edukacji domowej: uczniowie rejestrują się ZA DARMO (po wcześniejszym przejściu na edukację domową oraz zapisaniu się do szkoły YouSchool). Platforma umożliwia realizację pełnego programu nauczania zgodnie z podstawą programową. Istnieje możliwość korzystania ze wsparcia tutora, kontaktów z innymi uczniami uczącymi się w trybie edukacji domowej itd. Historia dzieje się na naszych oczach!

Dotychczas problemem w przejściu na edukację domową była obawa rodziców, czy potrafią uczyć własne dzieci oraz obawa o koszty. Okazuje się, że te problemy są rozwiązane w sposób doskonały!

A ryzyko? Co jeżeli dziecko sobie nie poradzi i będzie musiało wrócić do zwykłej szkoły? To też nie jest problem! Dziecko może w DOWOLNYM MOMENCIE wypisać się ze szkoły i w DOWOLNYM MOMENCIE do niej powrócić. Jakie to ryzyko, że damy sobie i dziecku szansę i przez kilka miesięcy wypróbujemy edukację domową?

Ale to nie koniec niespodzianek! Otóż dzięki wejściu w świat edukacji alternatywnej bardzo szybko odkryjemy, że nie jesteśmy sami. Że takich jak my są dziesiątki i setki tysięcy! Jest duża szansa, że w naszej okolicy odnajdziemy dużą liczbę rodzin realizujących ED i będziemy w stanie zorganizować wspólne zajęcia, wycieczki, warsztaty, treningi, projekty. To praktycznie nowy mikrokosmos możliwości, których nawet nie jesteśmy sobie jeszcze w stanie wyobrazić! Świat się zmienia na naszych oczach w sposób NIEODWRACALNY. Nie istnieją już XIX-wieczne fabryki z dymiącymi kominami. Nie ma już lokomotyw parowych. Nie ma już konnych powozów, ręcznej koszmarnie ciężkiej pracy w polu. Nie ma już gazet papierowych. Ludzkość weszła w nową fazę rozwoju. Oprócz jednej dziedziny: SZKOŁY. Ta pozostała w swojej archaicznej już, XIX-wiecznej strukturze klasowo-lekcyjno-dzwonkowej. Straszy niczym upiór w kiepskiej operze. Nikt już nie pracuje w firmach tak, jak to pokazał Charlie Chaplin w „Modern Times”. A w szkołach nic się nie zmieniło! Nauczyciel, tablica, ławki, dzieci! Ten absurd jest trwały jak skała. Bo jest wygodny dla wszystkich. Jest tylko jeden problem: ludzie nie rozumieją, jak koszmarnie jest marnowane życie naszych dzieci. Każdej godziny w tygodniu marnowane jest 5 MILIONÓW osobo-godzin najlepszego czasu w ich życiu! W tym czasie mogliby zrobić tyle wspaniałych rzeczy! Zdobywać góry, docierać na Marsa, wznosić budowle, realizować marzenia, tańczyć, bawić się, uprawiać sport! Ale nic z tych rzeczy! Nie dla polskich dzieci! One nie mogą być za mądre! Ktoś za nas i za nasze dzieci chce decydować, jak wysoko mogą wzlecieć!

Ale okazuje się, że są tacy (to nie żart!), którzy rozumieją ten problem i swoje dzieci uczą już dzisiaj w szkołach przyszłości! To jest np. Elon Musk, który stworzył szkołę Ad Astra Nova. Stać go – ktoś powie. Ale nas też stać! Skoro YouSchool jest ZA DARMO, to co oprócz naszych XIX-wiecznych przesądów nas powstrzymuje?

Kiedyś zrobiono eksperyment z psem wewnątrz namalowanego koła. Po otrzymaniu kilku elektrowstrząsów za przekroczenie linii na podłodze już nigdy tego ryzyka nie podjął. Nasze dzieci są uwięzione w takiej namalowanej na podłodze linii i nawet nie próbują jej przekroczyć. A ich rodzice też są już pogodzeni z losem – widać tak musi być …

Ktoś w końcu musi wykrzyczeć: KRÓL JEST NAGI! i przerwać to błędne koło niemożliwości!

Ultima Thule

Poprzedni artykułReed: Czy istnieje niekorzystny bilans handlowy?
Następny artykuł„We choose to change Education !

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj