Ludzie nie dostrzegają, że to demokracja jest problemem

PAFERE WIDEO

“Holandia jest krajem wolnym tylko połowicznie. Zakres wolności z roku na rok maleje. Jest coraz więcej regulacji, coraz wyższe podatki. Wkrótce zanosi się na podwyżkę VAT” – twierdzi Gość PAFERE, Frank Carsten – współzałożyciel Instytutu Misesa w Holandii i Fundacji “Więcej wolności”.

Według Carstena przyczyną kurczących się coraz bardziej obszarów wolności jest … demokracja. “Wielu ludzi jest sfrustrowanych polityką, jednak nie dostrzegają ważnej rzeczy – to demokracja jest problemem” – mówi. Dodaje, że demokracja to ustrój kolektywistyczny, w którym jednostka poddana jest woli innych jednostek.

CYTAT TYGODNIA

Jak rozwija się ruch libertariański w Holandii? “Nie ma u nas wielu libertarian, a wynika to m.in. z faktu, iż społeczeństwo nasze – ale dotyczy to także innych krajów zachodnich – cierpi na tzw. syndrom sztokholmski. Zbyt wielu ludzi uzależnionych jest od państwa, państwo obecne jest niemalże w każdej dziedzinie życia” – tłumaczy Carsten. Tej niewielkiej świadomości ludzi, iż dzieje się coś niedobrego, sprzyja wciąż w miarę dynamiczny rozwój gospodarczy. Ludzie myślą, że to dzięki demokracji. Nie wiedzą jednak, że demokracja jest tu hamulcem, pedałem gazu zaś są nauka i technologia. “Demokracja to ulubiony ustrój lewicy” – mówi Carsten.

W rozmowie z Janem Kubaniem, holenderski libertarianin mówi również o swojej najnowszej książce poświęconej kwestii dyskryminacji, a dokładniej – wynaturzeniom poczynionym przez lewicę wokół tego terminu. “Uważam, że ludzie powinni mieć prawo zrzeszać się w różne ruchy, jak również nie dopuszczać do nich innych ludzi. Podobnie twierdzę, że firmy powinny mieć prawo do niezatrudniania określonych osób, bez podawania powodów” – wyjaśnia Carsten.

Zapraszamy do obejrzenia całego wywiadu z Gościem PAFERE.

CYTAT TYGODNIA
Poprzedni artykułKubań: Wolnościowy Liban, własne miasto w USA i władza, która korumpuje. Rodzinne spotkanie wolnościowców w Krakowie
Następny artykułInnowacyjność pobudzają klienci

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here