Pertkiewicz: Szacunek dla Rona Paula

„Na niwie ekonomii, najdonioślejszymi wydarzeniami dwudziestego wieku z pewnością były: odejście od parytety złota oraz utworzenie potężnego banku centralnego. W ten sposób, Stany Zjednoczone popadają w głęboki kryzys, pociągając za sobą wiele krajów świata”.

Kto by pomyślał, że słowa napisane przed niemal dwudziestu laty nic nie straciły na aktualności. Wolność pod ostrzałem napisana przez najsłynniejszego obrońcę Stanów Zjednoczonych przed demokratyczną i pseudorepublikańską hucpą, czyli Rona Paula to książka, która w najprostszy z możliwych sposobów pozwala zrozumieć co tak naprawdę właśnie się stało w tym kraju. Kraju, który wielu uznaje za ostatni bastion wolności na świecie.

Ron Paul po przegranej walce o nominację republikańską z Johnem McCainem, powołał do życia potężny ruch obywatelski pod nazwą: Campaign for Liberty. Jego celem jest wybór jak największej liczby podobnych do niego kongresmanów w tegorocznych wyborach do izby niższej parlamentu USA. Przeglądając w Internecie strony poświęcone jego działalności można śmiało stwierdzić, że Ron Paul to już nie ekstrawagancki kongresman z 14 dystryktu w Teksasie, ale prawdziwy lider wielkiej kampanii na rzecz ratowania ducha i zasad Ameryki. Czy walka się uda, czy też Ron Paul polegnie, nie wiemy. Możemy jednak już ogłosić, że jeśli Ameryka powróci na kurs, który przyniósł jej bogactwo i potęgę, niewątpliwą zasługę w tej kontrrewolucji będzie miał Ron Paul i już choćby z tego powodu ma zapewnione poczesne miejsce w historii tego narodu.

Jego książka która dopiero co ukazała się w Polsce to pozycja wręcz kultowa. Napisana z okazji 200-lecia uchwalenia konstytucji Stanów Zjednoczonych, opisywała ile z ideałów Ojców Założycieli pozostało w niej po dwóch wiekach. Bilans jakiego wówczas dokonał Ron Paul, nie był optymistyczny. Dziś jest, niestety, jeszcze gorszy. Tym niemniej książka opisuje w fascynujący sposób jak to się stało, że stabilny, oparty na złocie system finansowy uległ takiej deformacji. Historii FED, kulisom jego powstania i przemianom jakie dokonały się w amerykańskim sektorze finansowym poświęcony jest cały IV rozdział tej książki. Ron Paul wieszczy w nim, że rozbuchana polityka kredytowa, podatkowa i wydatkowa przyjęta za aksjomat amerykańskiej racji stanu niezależnie od partii, która rządzi krajem, toczy kraj i obywateli ku wielkiej przepaści i wielkiemu kryzysowi. Czy tą przepaścią jest już plan Paulsona, czy może być jeszcze gorzej, pokaże najbliższy czas.

W zakończeniu książki, którą spokojnie można nazwać przewodnikiem po historii powolnego upadku Stanów Zjednoczonych jako światowej potęgi gospodarczej, Ron Paul zadaje kluczowe pytanie: czy Amerykanie przestali się szanować?

Patrząc na jego dokonania i walkę, którą prowadzi przeciw waszyngtońskiemu establishmentowi, na jego wielkie zaangażowanie w ratowanie kraju przed dalszym staczaniem się w przepaść, odpowiedź nie jest jednoznaczna. Zwykli Amerykanie budzą się i zaczynają dostrzegać, że coś tu jest nie tak. Jeśli nie jest za późno, dzięki lekarzowi z Teksasu Ameryka ma szansę na powrót do swoich korzeni. Tak czy inaczej, Ron Paul ma pewne miejsce w panteonie największych mężów stanu w historii całej Ameryki. Llewellyn Rockwell z Instytutu Misesa nie bez powodu uznaje go za największego amerykańskiego polityka od czasów Thomasa Jeffersona, zaś prof. Thomas E. Woods idzie nawet dalej i twierdzi, że w całej historii Kongresu nie było takiej postaci jak Ron Paul.

Dzięki wydawnictwu PROHIBITA polscy czytelnicy mają okazję do zapoznania się z poglądami i ideami jednego z największych bohaterów, o ile nie największym, ruchu wolnościowego na świecie. Nadarza się zatem okazja, aby dowiedzieć się czegoś, o czym z pewnością nie przeczyta się w codziennej gazecie, ani nie zobaczy w telewizji. Ron Paul zabiera czytelników w ekscytującą podróż po Ameryce XX wieku i walce o ludzką wolność. Walce, która toczy się nie tylko na amerykańskiej ziemi, ale w zasadzie w każdym zakątku świata. To czyni tę książkę, w której wyłożone są pryncypia ruchu wolnościowego, katechizmem każdego człowieka chcącego żyć w wolnym świecie i chcącego podjąć trud walki o taką wizję.

Powyższy tekst był pierwotnie opublikowany na Stronie Prokapitalistycznej. Data dodania na starej stronie PAFERE: 2009-02-01 00:00:37

Poprzedni artykułPertkiewicz: Ludzkie działania kontra ludzkie planowanie
Następny artykułPertkiewicz: Trzeba propagować postawy przedsiębiorcze
Paweł Toboła-Pertkiewicz - libertarianin, były prezes PAFERE, autor wielu artykułów, przedsiębiorca oraza właścicel księgarni Multibook.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj