Jan Kubań: Warto schodzić z rządzeniem na sam dół

Najskuteczniejszą metodą walki z tego typu nadużyciami jest wprowadzenie zasady subsydiarności.

Pobierz e-booki

Nikogo chyba nie dziwi fakt, że osoby zarządzające wspólną kasą, czy to na poziomie kraju, czy np. na poziomie spółdzielni mieszkaniowej, słyną z, oględnie mówiąc, “złego gospodarowania naszymi pieniędzmi”. A im większymi kwotami dysponują, tym większe pojawiają się możliwości “robienia interesów pod stołem” i bogacenia się naszym kosztem.

Niestety wciąż jeszcze niewielu ludzi ma świadomość powszechności takich sytuacji. Z braku czasu często wolimy zostawić sprawy finansowe osobom, które zawodowo się tym zajmują, i nie troszczymy się o należytą kontrolę tego, w jaki sposób to robią.

Wsparcie
Wspomóż PAFERE
Wspomóż PAFERE

O tym, jak wygląda typowy mechanizm takiego działania, opowiada prezes Fundacji PAFERE Jan Kubań. Robi to na podstawie historii pewnej spółdzielni, której członkowie postanowili wziąć sprawy w swoje ręce. Zdaniem Kubania, najskuteczniejszą metodą walki z tego typu nadużyciami jest wprowadzenie zasady subsydiarności. “Warto schodzić z zarządzaniem – zarówno spółdzielnią, jak i krajem, na jak najniższy szczebel, po to, żeby prezes nr 1 czy nr 2, nie robił >>prywatnej inicjatywy<< i nie zabierał 10 % pod stołem, tylko po to, abyśmy sami decydowali o tym, jak wydawać nasze pieniądze". To właśnie zasada subsydiarności ma przyczynić się do większej przejrzystości działań, dzięki której możemy odzyskać wpływ na rzeczywistość zarówno naszego kraju, jak i różnych społecznych przedsięwzięć, powinniśmy sami podejmować decyzje w sprawach, które nas dotyczą. "Chciałbym, żeby za pomocą tego przykładu, który nadal ma miejsce, zobaczyć te procesy, zrozumieć je i żeby Państwo spróbowali zmienić nasz kraj (...) żebyśmy jako Polacy próbowali doprowadzić do wprowadzenia zasady subsydiarności w praktyce, (...) żeby nie decydowali o nas komisarze [europejscy], tylko żebyśmy my sami decydowali o swoich sprawach". Zapraszamy do obejrzenia całego wystąpienia Jana Kubania, przy okazji zachęcając do subskrypcji naszego kanału na YouTube. Wkrótce nowe filmy, więc dobrze być na bieżąco!

Pobierz e-booki
Pobierz za darmo e-book
Pobierz za darmo e-book

1 KOMENTARZ

  1. Dlatego właśnie chciałbym podziału Polski na 41 suwerennych województw z własnymi Konstytucjami nie będącymi w sprzeczności z Konstytucją Rzeczypospolitej.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here