Jan Kubań: Warto schodzić z rządzeniem na sam dół

Najskuteczniejszą metodą walki z tego typu nadużyciami jest wprowadzenie zasady subsydiarności.

PAFERE WIDEO

Nikogo chyba nie dziwi fakt, że osoby zarządzające wspólną kasą, czy to na poziomie kraju, czy np. na poziomie spółdzielni mieszkaniowej, słyną z, oględnie mówiąc, „złego gospodarowania naszymi pieniędzmi”. A im większymi kwotami dysponują, tym większe pojawiają się możliwości „robienia interesów pod stołem” i bogacenia się naszym kosztem.

Niestety wciąż jeszcze niewielu ludzi ma świadomość powszechności takich sytuacji. Z braku czasu często wolimy zostawić sprawy finansowe osobom, które zawodowo się tym zajmują, i nie troszczymy się o należytą kontrolę tego, w jaki sposób to robią.

O tym, jak wygląda typowy mechanizm takiego działania, opowiada prezes Fundacji PAFERE Jan Kubań. Robi to na podstawie historii pewnej spółdzielni, której członkowie postanowili wziąć sprawy w swoje ręce. Zdaniem Kubania, najskuteczniejszą metodą walki z tego typu nadużyciami jest wprowadzenie zasady subsydiarności. „Warto schodzić z zarządzaniem – zarówno spółdzielnią, jak i krajem, na jak najniższy szczebel, po to, żeby prezes nr 1 czy nr 2, nie robił >>prywatnej inicjatywy<< i nie zabierał 10 % pod stołem, tylko po to, abyśmy sami decydowali o tym, jak wydawać nasze pieniądze". To właśnie zasada subsydiarności ma przyczynić się do większej przejrzystości działań, dzięki której możemy odzyskać wpływ na rzeczywistość zarówno naszego kraju, jak i różnych społecznych przedsięwzięć, powinniśmy sami podejmować decyzje w sprawach, które nas dotyczą. "Chciałbym, żeby za pomocą tego przykładu, który nadal ma miejsce, zobaczyć te procesy, zrozumieć je i żeby Państwo spróbowali zmienić nasz kraj (...) żebyśmy jako Polacy próbowali doprowadzić do wprowadzenia zasady subsydiarności w praktyce, (...) żeby nie decydowali o nas komisarze [europejscy], tylko żebyśmy my sami decydowali o swoich sprawach". Zapraszamy do obejrzenia całego wystąpienia Jana Kubania, przy okazji zachęcając do subskrypcji naszego kanału na YouTube. Wkrótce nowe filmy, więc dobrze być na bieżąco!

Poprzedni artykułRumunia światowym tygrysem gospodarczym
Następny artykułWeekend kapitalizmu zagościł w Warszawie

1 KOMENTARZ

  1. Dlatego właśnie chciałbym podziału Polski na 41 suwerennych województw z własnymi Konstytucjami nie będącymi w sprzeczności z Konstytucją Rzeczypospolitej.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj