O. Jacek Gniadek: Ekonomia chrześcijańska zakotwiczona jest w Dekalogu

Same nierówności nie są przecież niczym złym, zaś dzielenie wszystkim po równo daje fatalne skutki

PAFERE WIDEO

Ekonomia chrześcijańska zakotwiczona jest w Dekalogu, a szczególnie w przykazaniu „Nie kradnij!” – mówi ks. Jacek Gniadek SVD. Werbista wygłosił wykład w warszawskiej „Literatce”, podczas gali wręczenia przez Fundację Patriotów Nagrody im. Fryderyka Bastiata (tegorocznym laureatem został Jan Michał Małek, założyciel PAFERE).

Ks. Gniadek ubolewa, że w dzisiejszej rzeczywistości Kościoła nie mówi się o wielu rzeczach, jak np. o złodziejstwie państwa. W tym kontekście wyraził żal, że w Kościele katolickim brakuje narzędzia w postaci odpowiedniej szkoły mogącej prawidłowo wyjaśniać zjawiska ekonomiczne. Tymczasem jest to niezbędne, by zrozumieć pewne mechanizmy – podkreślił kapłan. Werbista zauważył, że Katolicka Nauka Społeczna zdominowana jest przez pojęcie sprawiedliwości społecznej. Ks. Gniadek przypomniał, że zrodziło się to z chęci wyeliminowania nierówności, które są w świecie. Jednak zdaniem kapłana same nierówności nie są przecież niczym złym, zaś dzielenie wszystkim po równo daje fatalne skutki.

Poprzedni artykułDlaczego w Polsce nie działa instytucja referendum? Kto naprawdę jest w naszym kraju suwerenem? Poważny problem obecnej konstytucji
Następny artykułWsparcie państwa nie gwarantuje rozwoju
O. Jacek Gniadek SVD (ur. 1963) - misjonarz werbista, doktor teologii moralnej; przez wiele lat pracował na misjach w Afryce (Kongo, Botswana, Liberia i Zambia); mieszka w Warszawie (Fundacja Ośrodek Migranta Fu Shenfu, Stowarzyszenie Sinicum im. Michała Boyma).

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj