Uzależnienie od rządu szkodzi – o. Jacek Gniadek nie tylko o Kościele

PAFERE WIDEO

Kościół nie powinien brać żadnych dotacji od państwa. Kościół ma Prawdę, którą chce światu przekazać. Uwikłanie się w zależności od rządu grozi rozmyciem tej prawdy. Taki wniosek można wysnuć z rozmowy jaką prezes PAFERE Jan Kubań przeprowadza z o. Jackiem Gniadkiem SVD.

Gość PAFERE mówi m.in. o reakcji Kościoła na tzw. pandemię. Według o. Gniadka, hierarchia w tej kwestii zbytnio zaufała władzy politycznej. Najpierw duchowni bezkrytycznie popierali wszystkie ograniczenia nakładane przez polityków na obywateli, a teraz zupełnie bezrefleksyjnie angażują się w akcję szczepienia. „Dziś wiemy już, że lockdown nie działa. Ci, co się boją niech nie wychodzą z domów, ale niech pozwolą żyć normalnie innym” – uważa o. Gniadek. „Co do szczepień to nie chodzi o krytykę szczepionek w ogóle. Wątpliwości dotyczą tych konkretnych, które są nieprzebadane, nie wiadomo jakie mogą rodzić konsekwencje. Tymczasem wielu duchownych odwołuje się do sumienia wiernych i twierdzi, że trzeba – z przyczyn moralnych – przyjąć preparat. Nie widzą innych rozwiązań” – ubolewa o. Gniadek.

Uwikłanie hierarchii w układy z rządem nie służy Kościołowi. Staje się on leniwy. Jako przykład podaje o. Gniadek Caritas. „Księża i siostry zakonne, które pracują w Caritas, są jak urzędnicy na etatach. Caritas jest organizacją kościelną jednak mało kto wie, że realizuje ona przeróżne programy rządowe i korzysta z rządowych pieniędzy” – twierdzi gość PAFERE. Według niego pozostawanie w takiej zależności pozbawia tę organizację nie tylko niezależności, ale i wrażliwości. „Kościół powinien trzymać się z daleka od takich zależności. Nie powinien również wspierać idei państwa opiekuńczego. Wikłając się w zbytnie zależności od państwa stajemy się leniwi i przestajemy dostrzegać tych, którzy rzeczywiście potrzebują pomocy” – uważa o. Gniadek.

Według o. Gniadka Kościół powinien być oazą wolności. W sprawie „pandemii” raczej nie zdał egzaminu. Zamiast dopuszczać do głosu ludzi o różnych poglądach, bezkrytycznie zaufał rządowi i całkowicie przyjął jego narrację. „Spotykajcie się i dyskutujcie – nie wiemy co z tego wyniknie, ale ścierajcie się na fakty i argumenty” – takie, zdaniem o. Gniadka, powinno być stanowisko hierarchów w kwestii Covid-19. Niestety stało się inaczej…

Zapraszamy do obejrzenia całego wywiadu Jana Kubania z o. Jackiem Gniadkiem.

Poprzedni artykułPoznawajcie po owocach
Następny artykułPojęcia, których jeszcze nie wymyślono

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj