Christopher Lingle: Nawet w Związku Sowieckim nie kontrolowano ludzi tak jak w Singapurze

Prof. Lingle porównuje Singapur do państwa totalitarnego, które wywiera całościowy wpływ na życie obywateli oraz wpaja patriotyzm podczas szkoleń wojskowych. Podkreśla, że nawet ZSRR nie opanował tak doskonale sztuki kontrolowania obywateli

PAFERE WIDEO

Głównym tematem rozmowy profesora ekonomii Christophera Lingle’a oraz prezesa PAFERE Jana Kubania jest Singapur, który wielu osobom kojarzy się z bogactwem oraz aranżowanymi małżeństwami. Prof. Lingle, który przez jakiś czas mieszkał oraz wykładał w tym kraju, przybliża nam panujące realia, oraz wyjaśnia na czym polega sukces modelu singapurskiego.

Wg profesora sukces Singapuru jest zasługą jego rozwoju urbanistycznego. Jest to państwo-miasto, które ma wysoki dochód per capita, co wynika z braku obszarów o niskiej produktywności.

Rozmówcy poruszają również kwestię wad podziwianego modelu singapurskiego. Prof. Lingle opowiada o braku możliwości akademickiej dyskusji oraz o powszechnie panującej cenzurze, ze skutkami której sam się zetknął po opublikowaniu niewygodnych politycznie artykułów. W wyniku działań tajnej policji oraz ze względu na obowiązujące prawo, które pozwala uwięzić człowieka bez postawienia mu zarzutów, postanowił, w trybie natychmiastowym, wyjechać z Singapuru.

Państwo w znacznym stopniu ingeruje w społeczeństwo poprzez uzależnianie ludzi od przydziałów mieszkalnych. Kwestionowanie decyzji państwa wiąże się z surowymi sankcjami. Prof. Lingle porównuje Singapur do państwa totalitarnego, które wywiera całościowy wpływ na życie obywateli oraz wpaja patriotyzm podczas szkoleń wojskowych. Podkreśla, że nawet ZSRR nie opanował tak doskonale sztuki kontrolowania obywateli.

W rozmowie poruszona jest kwestia Singapurskiej Partii Akcji Ludowej, która sprawuje niepodzielnie władzę od momentu uzyskania przez Singapur niepodległości (w 1965r). Profesor podkreśla, że Singapur od początku był systemem jednopartyjnym. Państwo, jako właściciel całej ziemi w kraju, decyduje o tym kto gdzie ma mieszkać, tym samym wpływa na wyniki wyborów. Z tego względu w obecnym parlamencie jest znikoma liczba przedstawicieli partii opozycyjnych.

Prof. Lingle wyjaśnia w jaki sposób poprzez bardzo wysokie pensje urzędników państwo stało się rzeczywiście wolne od powszechnie rozumianej korupcji. Jednocześnie podkreśla, że panuje tam inny rodzaj nieuczciwości – Singapur jest azjatycką stolicą prania brudnych pieniędzy.

Lingle odpowiada na pytanie o porównanie Chin i USA. Wg profesora, w Stanach Zjednoczonych widać oddalanie się od zapisów konstytucyjnych oraz rozszerzanie się władzy politycznej, w efekcie czego USA chyli się ku upadkowi. Lingle przywołuje swoje błędne prognozy na temat rozpadu Chin oraz wyjaśnia w jaki sposób polityka zachodnich banków centralnych przyczyniła się do wzrostu potęgi Państwa Środka.

Agnieszka Albin

Zapraszamy do zapoznania się z całością rozmowy:

Poprzedni artykułWolność i własność pod ostrzałem. Ale jest światełko w tunelu
Następny artykułMoralny aspekt wolnej przedsiębiorczości

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj