Wolnościowcy – wymierający gatunek, którego jedynym miejscem jest wybieg w ZOO?

PAFERE WIDEO

„Jest pewien klasyczny model sprawowania władzy. Jeśli inflację stosowali Rzymianie, komuniści czy amerykańscy demokraci, to znaczy, że jest to uniwersalne narzędzie – takie jak młotek i piła – które stosują wszyscy. Jeśli już ktoś jest u władzy to chciałby utrzymać ją jak najdłużej i dąży do rozszerzenia jej zakresu” – powiedział Jan Kubań, prezes Fundacji PAFERE podczas Zjazdu Wolnościowego im. Miltona Friedmana, który odbył się na początku października 2020 roku w Gogolinie.

Władza posługuje się różnymi metodami manipulowania ludźmi. Te manipulacje konstruowane są tak, aby manipulowany myślał, że ma nad wszystkim kontrolę. Społeczeństwa są okradane poprzez nakładanie nowych podatków oraz inflację. Nasilają się działania władz w zakresie stosowania „przymusu bezpośredniego”. A wszystko to – jak mówią rządzący – „dla naszego bezpieczeństwa”. „Ta >>troska<< o nasze bezpieczeństwo służy temu, żeby coraz bardziej nas zniewalać” – uważa Kubań. Przy okazji władza tworzy liczne grupy w różnych kręgach społeczeństwa, które obdarza przywilejami, w zamian za co grupy te wspierają władzę. Naukowcy także idą z prądem, choć zwykle na przekór logice i zdrowemu rozsądkowi… A ta logika i zdrowy rozsądek znane są już od czasów starożytności.

Jak w tym wszystkim odnajdują się libertarianie? „Odkrywamy te stare prawdy po raz kolejny, piszemy książki, organizujemy konferencje itp. Ale czy nasza działalność ma jakieś przełożenie na sposób myślenia społeczeństwa?” – pyta Kubań. Według niego podstawowe zadanie to przekonanie zwykłych ludzi. Mają oni wszystko w nosie, jednak posiadają moc oddania głosu i te głosy oddają. „Zwykle głosują na kandydatów o różnym odcieniu szarości, podsuwanych im przez media głównego nurtu. Dlaczego nie głosują np. na >>żółtych<<, czyli tych, którzy rozumieją procesy społeczne?” – pyta. Zdaniem prezesa PAFERE, libertarianie mają problem z wytłumaczeniem ludziom wielu prawd. Kubań jest świadom tego, że wiele z ważnych zagadnień nie jest łatwo wytłumaczyć – jak choćby inflacja – jednak trzeba to robić. Nawet przedsiębiorcy, czyli ludzie, którzy powinni rozumieć więcej niż przeciętny człowiek, nie znają natury pieniądza, nie wiedzą, jak można być oszukiwanym przez rządzących w kwestii ich wydawania, jak można pieniądz zepsuć, zniszczyć…

Jan Kubań stawia pytania: czy wolnościowcy nadają się wyłącznie do zoo? Czy możliwa jest „prawdziwa wolność”? Czy istnieje „prawdziwy wolny rynek” Czy Ayn Rand się sprawdza? Czym powinni się zająć libertarianie? Co mogłoby ludzi nauczyć samodzielności i odpowiedzialności? Odpowiedzi na nie znajdziecie oglądając cały wykład.

Poprzedni artykułJeśli wierzysz w lockdown… Po co buduje się statki?
Następny artykułPaństwo opiekuńcze zastąpiło ryzyko i niepewność

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj