Podstawowe zasady reformy systemu opieki zdrowotnej… Jak naprawić system?

foto. pixabay.com
PAFERE WIDEO

Czy istnieje coś takiego jak prawo do opieki zdrowotnej? Twierdzenie, że nie istnieje uchodzi współcześnie za herezję. Państwo – w powszechnym mniemaniu – powinno zapewniać obywatelowi nie tylko prawo do opieki zdrowotnej, ale na dodatek do opieki „darmowej”. Obalenie tego mitu i wykazanie, że pogląd przeciwny żadną herezją nie jest, w dzisiejszym, przeżartym rozlaną po świecie mentalnością socjalistyczną, nie jest zadaniem łatwym. No bo jak przekonać przeciętnego człowieka, że wolny rynek w sferze usług medycznych jest możliwy, a nawet konieczny? Graniczyć to może – niestety – z cudem.

Tym bardziej zadanie jakiego podjął się Trevor Burrus w eseju „Czy opieka zdrowotna jest prawem człowieka?” zasługuje na szczególną uwagę. „Być może nie zdołam przekonać Czytelników, że nie istnieje coś takiego jak prawo do opieki zdrowotnej. Mam jednak nadzieję uświadomić ich przynajmniej, iż czymkolwiek owo „prawo” miałoby być, jest ono czymś fundamentalnie innym od tego, co zwykle określamy mianem „praw” – tak odmiennym, że prawdopodobnie słowo to jest tu nie na miejscu” – pisze Burrus na początku swojego tekstu.

Ale nie tylko o tym jest broszurka, którą chcemy Państwu zaprezentować pod wspólnym tytułem: „Podstawowe zasady reformy systemu opieki zdrowotnej”. Oprócz tekstu Burrusa znajdziecie w niej również artykuł Richarda N. Lorenca, w którym wyjaśnia on „Dlaczego luksusowe telewizory są tańsze od podstawowej opieki zdrowotnej”, a Charles Hughes zastanawia się „Czy model biznesowy Ubera sprawdziłby się w branży usług medycznych?”. Na koniec Warren Gibson dochodzi do wniosku, że w Stanach Zjednoczonych „Prawdziwe ubezpieczenie zdrowotne jest przestępstwem”. Gibson pisze: „Ubezpieczenie zdrowotne jest przestępstwem. Słowa te nie są metaforą. Nie chodzi mi też o to, że nasz system ubezpieczeń zdrowotnych jest zepsuty (chociaż faktycznie taki jest). Bynajmniej – pisząc to, stwierdzam po prostu, że w Stanach Zjednoczonych oferowanie prawdziwego ubezpieczenia zdrowotnego jest nielegalne. Aby przekonać się dlaczego, musimy wpierw zrozumieć, na czym polega prawdziwe ubezpieczenie i czym różni się ono od obecnego systemu”

Zgłębiając naszą broszurę opracowaną przez Foundation for Economic Education, a na język polski przetłumaczoną na zlecenie Fundacji PAFERE przez Dawida Świondera, poznacie Państwo wiele ciekawych informacji, które okazać się mogą pomocne w argumentacji na rzecz urynkowienia tzw. opieki zdrowotnej. Zachęcamy do jej pobrania (format PDF).

Pobierz broszurę „Podstawowe zasady reformy systemu opieki zdrowotnej” (PDF)

Poprzedni artykułPrzedsiębiorca w Kościele wciąż niedoceniony
Następny artykułCo trapi przedsiębiorców

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj