Paweł Strzelecki – wielki podróżnik i odkrywca, symbol poszukujących wolności

PAFERE WIDEO

Odkrył złoto w Australii, badał wulkany, opisywał życie Indian, był też autorem bodaj pierwszego naukowego opracowania o Australii. A na starość, ratował od śmierci głodowej dzieci w Irlandii. Paweł Strzelecki podróżnik, pisarz, geolog i geograf. Niesamowity człowiek.

A do tego czołowa postać stanowiąca centralny punkt logo naszej Fundacji. Jeśli ktoś nie zdążył się jeszcze zapoznać szczegółowo z naszym logotypem może zrobić to teraz przy okazji prezentacji krótkiego filmu o wielkim polskim podróżniku, na jaki natrafiliśmy w sieci.

Sylwetka na naszym logo to kontur pomnika Pawła Edmunda Strzeleckiego, który znajduje się w Australii. Strzeleckiemu przyszło mu działać na obczyźnie. Strzelecki wskazuje na odkrytą przez siebie najwyższą górę Australii, której nadał imię Tadeusza Kościuszki. Sławny wódz oraz Strzelecki rozsławili Polskę. Obaj także wyemigrowali w poszukiwaniu wolności.

Na tablicy pamiątkowej na szczycie Góry Kościuszki wyryte są słowa Strzeleckiego: „przyszło mi działać w obcym kraju i na obcej ziemi ale pośród wolnych ludzi, którzy wiedzą czym jest Wolność, którzy doceniają ją i którzy potrafią ją sobie zapewnić”. Strzelecki to symbol milionów ludzi szukających wolności zagranicą, którzy jednak nie zapominają o swojej ojczyźnie.

Zapraszamy do obejrzenia krótkiego filmu przybliżającego sylwetkę Pawła Strzeleckiego.

Poprzedni artykuł5G w Szwajcarii – wszystko w rękach społeczeństwa
Następny artykułJan Michał Małek: Jak skorzystać z obecnej pandemii Covidu-19?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj