Sommer: Jak wyjść z Unii Europejskiej? Praktyczne wnioski z brexitu

Zdaniem Sommera dojdzie najprawdopodobniej do tzw. twardego brexitu, a warunki osiągniętego przez premier May porozumienia nie będą obowiązywały

PAFERE WIDEO

Temat jak najbardziej na czasie! Nadal ważą się losy brexitu. Nie wiadomo czy dojdzie do niego w planowanym terminie, tj. do 31 marca br. Nie wiadomo nawet, czy w ogóle do niego dojdzie.

Tomasz Sommer, gość konferencji zorganizowanej przez Fundację PAFERE „Etyka i moralność w życiu gospodarczym i społecznym. Co robić?”, która odbyła się w Warszawie 16 lutego 2019 roku, mówił o możliwościach wyjścia Polski z Unii Europejskiej. Odwołał się właśnie do przypadku brexitu, starając się wyciągnąć z tego procesu praktyczne wnioski dla Polski. Prelegent przypomniał okoliczności związane z brexitem, negocjacje jakie mu towarzyszyły. “Wynegocjowano porozumienie liczące 600 stron. Zostało ono przez brytyjski parlament odrzucone, gdyż zwolennicy brexitu uznali, że to porozumienie tak naprawdę nie oznacza faktycznego wyjścia z UE”.

Zdaniem Sommera dojdzie najprawdopodobniej do tzw. twardego brexitu, a warunki osiągniętego przez premier May porozumienia nie będą obowiązywały. Gość PAFERE uważa, że ponowne negocjacje przyspieszą porozumienie między UE a Wielką Brytanią.

Sommer stara się, z przypadku brytyjskiego, wyciągnąć lekcję dla Polaki, na ewentualność opuszczenia UE przez nasz kraj. Według Sommera ważne jest, by wzrosła liczba zwolenników polexitu. Wówczas wyjście z UE jest możliwe. Tyle że najpierw trzeba wyjść, a dopiero potem można negocjować ewentualne porozumienie. „Negocjacje z UE to strata czasu. Brytyjczycy negocjowali 3 lata, a i tak wynegocjowane porozumienie poszło do kosza” – twierdzi Sommer.

Zapraszamy do obejrzenia całej prelekcji Tomasza Sommera

Poprzedni artykułPolska jest naszą własnością – powinniśmy nią zarządzać osobiście
Następny artykułChcesz być wartościowym człowiekiem? Ucz się historii!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj