Reed: Czy istnieje niekorzystny bilans handlowy?

Lawrence W. Reed pochodzi z Bever Falls w Stanie Pennsylwania i ukończył Grove City College, gdzie studiował historię Ameryki i ekonomię. Obecnie jest prezydentem Mackinak Center for Public Policy w Midland, w Stanie Michigan - amerykańskiej organizacji badań i edukacji o wolnym rynku. Niniejszy esej opublikował jeszcze w swych czasach studenckich, w roku 1977. | Lawrence W. Reed, Tłum. Kamila Pajer (Tytuł oryginału: "Is There an Unfavorable Balance of Trade?")

Pobierz e-booki

Profesor von Mises podkreśla też, że nie jest dobrze przyjmować, iż władze muszą pilnować, by przez ujemny bilans naród nie stracił wszystkich pieniędzy. Cytując znowu profesora Misesa:

Nie jest potrzebne żadne działanie władz, by powstrzymać mieszkańców Nowego Jorku przed wydaniem wszystkich pieniędzy w handlu z pozostałymi czterdziestoma dziewięcioma stanami. Tak długo jak jakikolwiek Amerykanin przykłada jakąkolwiek wagę do posiadania pieniędzy, będzie się spontanicznie o nie troszczył(…). Ale jeśli żaden Amerykanin nie będzie zainteresowany posiadaniem gotówki, to żadne monitorowanie handlu zagranicznego, ani zapisy dotyczące płatności międzynarodowych, nie zapobiegną całkowitemu odpływowi pieniędzy z Ameryki 7.

Wsparcie
Wspomóż PAFERE
Wspomóż PAFERE

Keynes miał rację mówiąc, że idee, dobre lub złe, rządzą światem. Przykładanie nadmiernej wagi do bilansu handlowego i bilansu płatniczego, najprawdopodobniej zaowocuje rozszerzeniem restrykcji w handlu międzynarodowym. Jeśli tak się stanie to będzie to znaczyło, że rządzący nami politycy ślepo podążają śladami skompromitowanych ekonomistów i akademickich grafomanów z czasów panowania mekantylizmu.

Wolny handel

Jeśli ktoś oręduje za wolnym handlem wewnętrznym, to nie może logicznie orędować również za taryfami ochronnymi i podobnymi praktykami, które powstrzymują swobodny przepływ towarów i usług przez granice państwowe. To nieprawda, że narody i ludzie stają się bardziej zamożne przez to, że zmuszają się, by płacić dwa lub trzy razy więcej niż trzeba za towary i usługi im potrzebne. Jaki sens ma usprawnianie sposobów transportu towarów z jednego kraju do innego i następnie tracenie tego, co się w ten sposób zaoszczędziło, przez ustanawianie przeszkód prawnych, które niszczą handel. Jestem przekonany, że takie sprzeczności powstają bardziej przez brak zrozumienia, niż przez złe intencje. (Dean Russell: “Free Trade: Domestic and Foreign”)

Przypisy:

1. John Maynard Keynes, “The General Theory of Employment, Interest and Money” (wyd. Harcourt, Brace and World, Nowy Jork 1964, str. 383
2. Thomas Mun “England’s Treasure by Forraign Trade”, 1664 r. w “Early English Tracts on Commerce” John R. McCulloch, wyd. Jarrold and Sons, Ltd. Norwick 1952 r., str. 125-126
3. Frederic Bastiat, “Economic Sophisms” wyd. Irvington, Fundacja Edukacji Ekonomicznej, Nowy Jork 1968 r., str. 53 – 54
4. tamże, str. 55
5. W. M. Curtiss “The Tariff Idea” wyd. Irvington, Fundacja Edukacji Ekonomicznej, Nowy Jork 1962 r., str. 36
6. Ludwig von Mises “Human Action”, Henry Regnery Co. Chicago 1966 r., str. 452
7. tamże

Data dodania na starej stronie PAFERE: 2017-01-09 17:00:00

Pobierz e-booki
Pobierz za darmo e-book
Pobierz za darmo e-book

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here