PAFERE WIDEO

Szwajcaria, choć to kraj leżący stosunkowo blisko Polski, wydaje się dość odległy. Pod wieloma względami. Z okazji Święta Niepodległości mogliśmy wysłuchać wiele życzeń i pozdrowień z zagranicy – pozdrawiali nas ambasadorzy innych państw, amerykańscy żołnierze, a nawet piłkarze Borussii Dortmund. A Szwajcarzy… jakby w ogóle nie istnieli.

A jednak istnieją, a pani Joanna Lampka, która wielokrotnie gościła już na naszych łamach z tematyką szwajcarską, postanowiła to udowodnić. Na swoim blogu „Szwajcarskie Blabliblu” zapytała Szwajcarów, co wiedzą i co myślą o Polsce i o Polakach. Przepytywani przez autorkę ludzie mieszczą się w przedziale wiekowym od 8 do 83 lat, przeważają mężczyźni. Łącznie p. Lampka spytała 28 osób. Czego możemy dowiedzieć się o sobie i o naszej Ojczyźnie od ludzi zamieszkujących ten otoczony górami, jeden z najbogatszych krajów świata?

„Polska to udręczony kraj…. Kraj z poruszającą przeszłością i problemami i w przeszłości i teraz. Polska to najlepszy przykład na to, że ludzie mogą wciąż i wciąż rodzić się z popiołu jak Feniks”…

„Wiem, że na północy Polski jest Morze Bałtyckie, a na południu góry. Zimy są bardzo mroźne, a lata łagodne. Większość Polaków mieszka na zachodzie kraju”…

„Mam nadzieję, że Polacy jako naród pozostaną otwarci i nie będą jeszcze mocniej przesuwać się w nacjonalistyczno-konserwatywnym kierunku”…

„Od razu mówię, że nie wiem wiele na temat Polski. Wiem, że wiele firm przenosi swoją produkcję do Polski ze względu na mniejszy koszt pracowników w porównaniu z innymi krajami europejskim”…

„Znam osobiście tylko jednego Polaka – mojego kolegę z pracy, o którym mam bardzo dobre zdanie. Z ciekawością i uwagą natomiast obserwuję sytuację polityczno – społeczną na arenie międzynarodowej. Muszę powiedzieć, że imponuje mi postawa Polski, która nie daje sobie narzucać zasad europejskiej machiny, która dąży do zagłady kontynentu”…

To tylko fragmencik tego, co znaleźć możecie na blogu Joanny Lampki. Dlatego zachęcamy do zapoznania się z całością materiału „Szwajcarzy o Polsce i Polakach”…

Poprzedni artykuł„Rząd nie jest od tego, by chronić nas przed nami samymi” – mówi Nicholas Sarwark, Przewodniczący Amerykańskiej Partii Libertariańskiej
Następny artykułEkonomia i szczęście. O co chodzi w kapitalizmie?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj