Nasz przyjaciel Lawrence W. Reed odznaczony przez prezydenta Dudę.

PAFERE WIDEO

Z okazji Narodowego Święta Niepodległości prezydent Andrzej Duda wręczył w sobotę w Belwederze odznaczenia państwowe osobom zasłużonym w służbie państwu i społeczeństwu. Wolnościowy ekonomista Lawrence W. Reed został odznaczony Krzyżem Wielkim Orderu Zasługi Rzeczypospolitej w uznaniu wybitnych zasług we wspieraniu przemian demokratycznych w Polsce.

To tyle jeśli chodzi o oficjalny komunikat. Ja powiedziałby, że – nareszcie. Odznaczenie to bowiem przyznano Larremu 14go lutego 2022 roku. Minęło ponad półtora roku…

Ze swej strony pełniłem rolę „oficera łącznikowego” pomiędzy Larrym i Kancelaria Prezydenta. Trochę było mi głupio wobec naszego przyjaciela, bo albo dostawał informację o ceremonii na kilka dni przed, a przecież mieszka kilka tysięcy kilometrów stąd, albo nie było pewne czy to najważniejsze polskie odznaczenie wręczy mu prezydent, czy też „ktoś” w zastępstwie. Długo to trwało w końcu się udało.

Larry był zachwycony, ceremonia przekroczyła jego najśmielsze oczekiwania. W rozmowie ze mną potwierdził „Jestem bardzo, ale to bardzo zadowolony”. Co prawda na ceremonię mógł zaprosić ze swej strony tylko jedną osobę, ale reszta była bez zarzutu. Przyjęty został z pełnymi honorami, tak jak sobie na to zasłużył.

Dla przypomnienia odznaczenie to przyznano również, między innymi, Ronaldowi Reaganowi (1991), królowej Elżbiecie II (1991) i Normanowi Davisowi (1998).

Larry Gratulujemy ci z całego serca tego najważniejszego polskiego wyróżnienia. Dziękujemy Ci za pracę, którą włożyłeś w edukowanie Polaków w zakresie ekonomii i wolności. Nie spoczywaj, działamy dalej.

Profesor Lawrence W. Reed

Pan Profesor jest ekonomistą, prezesem największego i najstarszego amerykańskiego think tanku promującego wolność gospodarczą – Foundation For EconomicEducation (fee.org). Jest on także wielkim przyjacielem Polski i Polaków. Jego fascynacja historią naszego kraju ma swoje odzwierciedlenie w licznych artykułach publikowanych w Internecie i prasie w USA. Dotyczą one m.in. Marii Skłodowskiej-Curie, antykomunistycznego męczennika księdza Jerzego Popiełuszki, bohaterskiego żołnierza Witolda Pileckiego. Pan Profesor Reed podkreśla, że „choć nie płynie w nim polska krew” to „byłby bardzo dumny, gdyby był Polakiem”. Uważa On, że „wobec milionów Polaków walczących o wolność, którzy zainicjowali proces wyrzucenia komunizmu na śmietnik historii prawie 30 lat temu, świat ma niekończący się dług wdzięczności”.

Linki

  1. https://www.prezydent.pl/prezydent/kompetencje/ordery-i-odznaczenia/ordery/order-zaslugi-rp
  2. https://pl.wikipedia.org/wiki/Order_Zas%C5%82ugi_Rzeczypospolitej_Polskiej
  3. https://fee.org/articles/3-past-recipients-of-poland-s-grand-cross-of-the-order-of-merit/
  4. https://www.pafere.org/2016/05/17/akademia-pafere/akademia-pafere-presidents-and-poverty-lawrence-reed/
Poprzedni artykułNowozelandzka „rewolucja”
Następny artykułDlaczego Polska potrzebuje gospodarki łowieckiej?
Prezes Polsko-Amerykańskiej Fundacji Edukacji i Rozwoju Ekonomicznego. Instruktor alpinizmu, podróżnik, działacz na rzecz wolności i rozwoju ekonomicznego w duchu wolnorynkowym, a także gorący zwolennik i orędownik demokracji bezpośredniej w stylu szwajcarskim. Autor książki „Fizyka życia”. Z zamiłowania nauczyciel, który chętnie poświęca czas zwłaszcza ludziom młodym, którzy wchodzą na wyboistą drogę prowadzenia własnego biznesu i inwestowania w rozwój osobisty.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj