Przesłanie KEDiA : „We choose to change education!”

PAFERE WIDEO

Kongres Edukacji Domowej i Alternatywnej

9 września 2023

KEDiA:„We choose to change Education !”

Dokładnie 60 lat temu 12 września 1962 roku John F. Kennedy ogłosił program lotu człowieka na Księżyc. Zapowiedział go słowami, które przeszły już do historii: „We choose to go to the Moon!”. Przed upływem 7 lat od tych słów Neil Armstrong stanął na Księżycu.

Dzisiaj, po 60 latach loty w kosmos nikogo już nie dziwią. Ewentualne powtórne lądowanie człowieka na Księżycu lub nawet na Marsie niczego już nie wniesie poza krótkotrwałą sensacją w mediach.

Jest jednak jeden obszar ludzkiej aktywności, który potrzebuje podobnego przełomu. To EDUKACJA. Obecnie panujący archaiczny, XIX-wieczny system klasowo-lekcyjno-dzwonkowy nie ma już żadnego sensu i na naszych oczach odchodzi do historii.

W ostatnich dekadach zmienił się praktycznie każdy aspekt naszego życia: praca, wypoczynek, podróże, telekomunikacja, technologia, organizacja – wszystko jest inne, niż 30 lat temu. Jedynie edukacja jest taka sama, jak 150 lat temu: uczniowie z jednego rocznika w rzędach ławek, nauczyciel na środku i pasywne przekazywanie wiedzy, głównie faktograficznej, którą każde dziecko ma dzisiaj dostępną w swoim telefonie.

Ten absurdalny system oducza aktywności, myślenia, kreatywności, pracy w zespole, relacji międzyludzkich. Obecny system edukacji publicznej tworzy bezwolne masy, pasywnie czekające na „dzwonek”. To już nie ma żadnego sensu.

Okres pandemii i nauki zdalnej uświadomił wszystkim katastrofalny stan edukacji systemowej. To była tragifarsa odbywająca się na oczach przerażonych rodziców. To była przyczyna lawinowo rosnącej popularności edukacji domowej oraz różnych metod alternatywnych. Coraz więcej ludzi ma świadomość konieczności i nieuchronności zmian. Nie mogąc się doczekać na reformę systemu edukacji publicznej, coraz więcej rodzin decyduje się na wyjście z systemu i wykorzystanie nowoczesnych metod edukacji w ramach statusu „Edukacji Domowej”. Jednakże nie o edukację w domu tu chodzi. Celem przejścia na ED jest swoboda korzystania z rosnącej oferty alternatywnych metod edukacji realizowanych w formie mikro-szkół, kooperatyw rodziców lub projektów edukacyjnych realizowanych przez różne podmioty na rynku edukacji. Dzieci ED to nie są dzieci uczące się samotnie. Wręcz przeciwnie: ED to niesamowita forma edukacji, w której uczniowie wykorzystują elastycznie wszelkie dostępne formy edukacji.

Celem KEDiA jest przyspieszenie tego procesu przemian. Chcemy zgromadzić wszystkie środowiska związane z edukacją: szkoły prywatne i społeczne,platformy edukacyjne, inicjatywy rodziców, oferty firm, edukatorów, specjalistów, decydentów. Taka wymiana doświadczeń pozwoli na przyspieszenie tego procesu i wymuszenie zmian na całym systemie edukacji.

EDUKACJA SPERSONALIZOWANA

Czas zmienić stary system edukacji masowej na EDUKACJĘ SPERSONALIZOWANĄ. Na szkołę bez podziału na klasy, lekcje, dzwonki, roczniki, rzędy ławek. Edukacja przyszłości to edukacja oparta o metody PROJEKTOWE (Project/Problem Based Learning), w których uczniowie w małych 3-5 osobowych grupach realizują złożone interdyscyplinarne projekty edukacyjne. Naszym celem jest, aby każde polskie dziecko powinno zostać objęte EDUKACJĄ SPERSONALIZOWANĄ przed upływem tej dekady!

ZMIANA SYSTEMU

Szkoła była kiedyś miejscem stresującym z uwagi na naturalną surowość nauczycieli. Jednakże z czasem system przekonał się, że zamiast stresować uczniów i rodziców, lepiej jest ZINFANTYLIZOWAĆ edukację. I wtedy pojawiły się w szkole wszystkie metody wprowadzające element zabawowy. Szkoły stały się miejscem infantylnej, pozbawionej sensu euforii. Rodzice mają spokój, nauczyciele mają spokój, a uczniowie też cieszą się, że mają mniej stresu. Problem w tym, że to jest DROGA DO NIKĄD. Następuje DEGRADACJA kolejnych pokoleń młodych ludzi. Nie uczą się realnych umiejętności, które byłyby im przydatne w życiu. Dlatego świadomi rodzice posyłają dzieci do szkół alternatywnych (oczywiście prywatnych) lub realizują Edukację Domową. Kilka lat temu w Edukacji Domowej uczestniczyło kilka tysięcy dzieci. Dzisiaj jest to ok. 60 tysięcy i liczba ta bardzo szybko rośnie. Można spodziewać się przekroczenia 100 tysięcy dzieci w 2024 roku. A to oznaczałoby przekroczenie MASY KRYTYCZNEJ i ostateczne rozsadzenie starego systemu, gdyżtaka ilość uczniów na ED pozwalałaby na tworzenie mini i mikro szkół opartych o uczniów ED nawet w małych miejscowościach.

Pojawiają się dedykowane platformy edukacyjne, które będą darmowe albo bardzo tanie. Masowo powstają także mini-szkoły wspierające uczniów w edukacji domowej, dzięki czemu nie ma problemu z tzw. „socjalizacją”. W istocie uczniowie ED mają lepszą socjalizację, niż uczniowie w szkole publicznej, gdyż ich interakcje są normalne, w ramach realizowanego wspólnie projektu edukacyjnego.

NOWY, WIELKI CEL:    *** We choose to change EDUCATION! ***

Postanowiliśmy zmienić polską edukację, aby każde polskie dziecko zostało objęte EDUKACJĄ SPERSONALIZOWANĄ przed upływem tej dekady!

Jest to cel realny. Wszystkie niezbędne technologie, wiedzę i doświadczenie już mamy. Ta rewolucja w edukacji tli się już od 100 lat, gdy Maria Montessori rozpoczęła propagowanie swojej metody edukacji spersonalizowanej. Celem jest ostateczna likwidacja systemu klasowo-lekcyjno-ławkowego.

EDUKACJA PRZYSZŁOŚCI

Dzisiaj mamy znacznie więcej możliwości. Mamy młodych, zdolnych i energicznych nauczycieli, którzy nie boją się wyzwań. To oni dzisiaj pracują w szkołach prywatnych, w tutoringu. Na nich będzie oparty proces zmian.

Edukacja przyszłości, to edukacja w pełni spersonalizowana, realizowana metodami hybrydowymi (blended/hybrid learning), które łączą wszystkie metody: szkoła (ale bez rzędów ławek, bez podziału na klasy i roczniki), nauka online, projekty grupowe, nauka własna, konsultacje z tutorem, planowanie ścieżki edukacyjnej itd.

Pamiętajmy, że ludzie marzący o pracy „w biurze przy komputerze” kończą w byle jakiej pracy w korporacji, z kiepskimi zarobkami, z brakiem perspektyw poza „awansem poziomym”. A ludzie, którzy zdecydowali się na naukę rzeczywistych umiejętności zarabiają znacznie więcej jako specjaliści od prac technicznych, którzy obsługują skomplikowane urządzenia, utrzymują infrastrukturę, budują, remontują itp. To ci ludzie mają potem 2-3 razy większe zarobki, niż naiwni intelektualiści, którzy pokończyli byle jakie studia „z zarządzania” lub „z marketingu”.

Przyszłość i tu przyniesie zmiany: automatyzacja zlikwiduje większość stanowisk w biurach, w szczególności w księgowości, w prawie, w administracji itp. Edukacja przyszłości to nie dyplomy, tylko realne umiejętności. Nie zaliczone przedmioty na „piątkę”, tylko zdolność do skutecznego działania. Tego siedząc w ławkach nie można się nauczyć, tak jak nie można nauczyć się pływania oglądając wykresy wyporności pływaka zanurzonego w cieczy.

Edukacja spersonalizowana przygotowuje młodych ludzi do tych zmian poprzez uczenie ich INTELEKTUALNEJ SAMODZIELNOŚCI. Edukacja spersonalizowana uczy samodzielnej pracy, kreatywności, współpracy w grupie, ustalania celów, dzielenia się zadaniami, realizacji zadań, monitorowanie postępów, zmianę celów i metod w sytuacji zmieniających się okoliczności. Wszystkich tych elementów uczniowie uczą się sami, a nauczyciele jedynie im asystują, służą do konsultacji. To zupełnie inna metoda poznawania świata niż siedzenie w ławce i myślenie o wszystkim, tylko nie o lekcji.

SZTUCZNA INTELIGENCJA.

Dzisiaj nowoczesne oprogramowanie („sztuczna inteligencja”) nadzoruje nasze zdrowie, odżywianie, treningi sportowe czy fitness. Efekty są REWELACYJNE. Wszystko jest spersonalizowane dla konkretnej osoby. Dokładnie tak samo może być ze spersonalizowaną edukacją. Aby jednak systemy AI mogły w pełni rozwinąć skrzydła w edukacji, niezbędna jest CAŁKOWITA LIKWIDACJA systemu klasowo-lekcyjnego. W tym systemie nie da się tych metod zastosować.

Edukacja to obecnie największy niewykorzystany rynek dla technologii AI. Jest to „puma gotowa do skoku”. Technologia czeka tylko na sygnał i nieomalże w jeden dzień jest w stanie całkowicie odmienić oblicze szkoły i całej edukacji.

Technologia AI jest doskonale skalowalna, będzie więc dostępna praktycznie ZA DARMO. Efekt skali spowoduje, że tradycyjne metody przestaną być stosowane.

Corobić, aby urzeczywistnić hasło „We choose to changeEducation” ?

– należy opracować WIZUALIZACJE edukacji i szkoły przyszłości

– należy przekonać RODZICÓW i UCZNIÓW – zmiana jest przecież w ich interesie. Nikt za nich tego nie zrobi

– przekonać jak najwięcej uczniów do Edukacji Domowej i następnie tworzyć prywatne podmioty edukacyjne dla tych uczniów

– zachęcać prywatne szkoły do odchodzenia od układu klasowo-lekcyjnego (nie jest on wymagany przez polskie prawo)

– próbować reorganizować szkoły publiczne (będzie trudne, ale są przykłady takich pozytywnych zmian)

Jest duża szansa na to, że już w 2024 roku zostanie przekroczona liczba 100 tys uczniów ED. Od tego punktu zmiany zaczną przebiegać lawinowo i będą już nie do powstrzymania.

CEL:  do 2029 roku wszystkie dzieci uczą się w systemie Edukacji Spersonalizowanej.

Motto naszych działań: „Edukacja to nie napełnianie wiadra, lecz rozpalanie ognia” …

Poprzedni artykułChiny – czy nowa „socjalistyczno-populistyczna gospodarka” weźmie górę?
Następny artykułWolnościowe wydarzenie w Świetlicy Wolności 2023.08.26
Prezes Polsko-Amerykańskiej Fundacji Edukacji i Rozwoju Ekonomicznego. Instruktor alpinizmu, podróżnik, działacz na rzecz wolności i rozwoju ekonomicznego w duchu wolnorynkowym, a także gorący zwolennik i orędownik demokracji bezpośredniej w stylu szwajcarskim. Autor książki „Fizyka życia”. Z zamiłowania nauczyciel, który chętnie poświęca czas zwłaszcza ludziom młodym, którzy wchodzą na wyboistą drogę prowadzenia własnego biznesu i inwestowania w rozwój osobisty.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj