Co się stanie z klasą średnią?

foto. pixabay.com
PAFERE WIDEO

„Masakra małych firm. Eksperci: wielu przedsiębiorców nie przetrwa zimy” – to tytuł artykułu w Rzeczpospolitej. 60 tys. firm zamknęło się lub zawiesiło swoją działalność tylko we wrześniu 2022 r.

Dwa lata temu Mateusz Morawiecki mówił o tym, że gospodarka po koronawirusie przyjmie kształt litery K, czyli pozostaną korporacje:

„Odbicie po koronawirusie przyjmie kształt litery K. To dlatego, że niektóre branże znakomicie rosną nawet mimo epidemii, a może nawet na skutek epidemii, a inne są bardzo mocno poturbowane. Przemysł w Polsce rozwija się nadal w dobrym tempie. Apple, Amazon czy Microsoft notują gigantyczne dochody i wyceny. Architektura społeczna i gospodarcza będzie ulegała głębokiej zmianie. Teraz trzeba pomyśleć o tym, jak świat może wyglądać za 2, 5, 10 lat i przystosować procesy legislacyjne i inwestycyjne do tego świata. Cel to sprawić, by Polska odnalazła się w tym świecie jak najlepiej.”

Adam Wielomski komentuje: „Realizacja agendy Klausa Schwaba: mają zostać tylko wielkie korporacje + prekariat – nowa nazwa proletariatu). Klasa średnia ma zniknąć. Harari też o tym pisze i tak prorokuje’.

Jan Paweł II pisał: „Bezrobocie jest w każdym przypadku jakimś złem, a przy pewnych rozmiarach może stać się prawdziwą klęską społeczną” (Laborem exercens, 18). Niesie ono poważne moralne skutki dla życia społecznego i uderza równocześnie w godność osobową człowieka. Tak o zjawisku współczesnego bezrobocia mówi Katechizm Kościoła Katolickiego (2436). A co mówi, albo co powie o klasie średniej np. delegat KEP ds. Duszpasterstwa Przedsiębiorców i Pracodawców?

O. Jacek Gniadek SVD

Źródło: facebook Autora

Poprzedni artykułSirico: Jedyna nadzieja dla obywatelskiej odnowy
Następny artykułWeaver: Idee mają konsekwencje
O. Jacek Gniadek SVD (ur. 1963) - misjonarz werbista, doktor teologii moralnej; przez wiele lat pracował na misjach w Afryce (Kongo, Botswana, Liberia i Zambia); mieszka w Warszawie (Fundacja Ośrodek Migranta Fu Shenfu, Stowarzyszenie Sinicum im. Michała Boyma).

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj