Christopher Lingle: Biden to koń trojański, który ma ułatwić zalanie Ameryki postępowo-lewicową polityką

PAFERE WIDEO

Głównym tematem rozmowy profesora ekonomii Christophera Lingle’a z prezesem Fundacji PAFERE Janem Kubaniem są ostatnie wybory prezydenckie w Stanach Zjednoczonych. Rozmówcy zastanawiają się jak mogło dojść do wyboru Joe Bidena, mimo wielkiego poparcia, jakim cieszył się Donald Trump. Gość PAFERE przyznaje, że w wyborach tych żaden z kandydatów nie był dobry, choć już pierwsze decyzje nowego prezydenta wskazują na to, że jego rządy nie przysłużą się Ameryce. „Polityka Trumpa przedstawiana była jako chaotyczna, Biden natomiast prezentowany był jako kandydat umiarkowany. Już teraz widać, że była to nieprawda” – zauważa Lingle. Rozmówca Jana Kubania nie kryje rozgoryczenia, że do wyboru Bidena przyczyniło się także wielu jego przyjaciół libertarian, którzy przez ostatnie cztery lata bardziej zajmowali się nienawidzeniem Trumpa aniżeli działaniem na rzecz wolności. Dziś jednak, gdy wyraźnie widać jaka będzie polityka Bidena, oraz jacy ludzie stanowią jego zaplecze – z Kamalą Harris na czele – nie stać ich na surową krytykę jego pierwszych decyzji. Jak podkreśla Lingle, nowy prezydent rozpoczął swoją kadencję od odwrócenia wielu decyzji Trumpa. Niektóre z nich są złe, na przykład w stosunku do Chin, i nie przyniosą one żadnych korzyści Ameryce.

Rozmówcy poruszają również kwestię współczesnej demokracji oraz nadawania przywilejów poprzez wydawane akty prawne. Obecnie demokracja zamiast jednoczyć obywateli, dzieli ich i nie chroni własności prywatnej. Według założeń twórców Konstytucji Stanów Zjednoczonych na czele państwa powinni stać nie ludzie, który na co dzień zajmują się polityką, a osoby prywatne znające realia prowadzenia biznesu. Obecnie politycy zajmują się tylko pracą biurową nie mając pojęcia o zarządzaniu gospodarką. Pomimo kryzysu nadal zachowali swoje stanowiska i wysokie pensje, czego nie można powiedzieć o wielu przedsiębiorcach.

Lingle stara się również wyjaśnić, czy Stany Zjednoczone utracą swoją dominującą pozycję na świecie oraz mówi dlaczego nie należy dopuszczać niektórych chińskich produktów i usług do użytku w strategicznych obszarach gospodarki USA. Wspomina również o ryzyku uzależnienia Europy od rosyjskiego gazu oraz o dość dziwnej polityce Niemiec w kwestiach energetycznych. „Niemcy zlikwidowały swoje ekologiczne elektrownie atomowe po to, by kupować amerykański węgiel i nim zatruwać swoje powietrze. Trochę to dziwne posunięcie” – zauważa z przekąsem.

Agnieszka Albin/S

Czy Joe Biden dotrwa do końca swojej kadencji? Jaką rolę w jego administracji odgrywa Kamala Harris? Czym powinna być demokracja? Na te i inne pytania znajdziecie odpowiedź oglądając cały wywiad z Christopherem Lingle (napisy w języku polskim).

Poprzedni artykułKilka refleksji i wniosków na temat encykliki „Fratelli Tutti”
Następny artykułRuth Richardson: Kariera polityków nie trwa wiecznie – reformy muszą być utrwalone poprzez idee i instytucje

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj