Libertarianin między młotem, a kowadłem

PAFERE WIDEO

Czy można odziedziczyć poglądy polityczne?
Czy moralność jest pojęciem uniwersalnym – jednakowym dla wszystkich?
Czy nasz moralnościowy profil jest genetycznie zaprogramowany?
W jaki sposób przemycać swoje poglądy podczas konwersacji?
Czy warto być “tym od niskich podatków”?
Czy ludzki umysł jest z natury nie tylko moralny, ale także skłonny do moralizowania, krytykowania i oceniania?

Czy ludzie kierują się w życiu bardziej emocjami czy rozumem?
Na te pytania odpowiada prezes Stowarzyszenia Libertariańskiego, dr Przemysław Hankus.

Na V Zjeździe Wolnościowym im. Miltona Friedmana, który odbył się na początku października 2020 roku mieliśmy szansę usłyszeć wiele inspirujących wykładów. Jeden z nich, pod tytułem “Intuicje moralne libertarian”, poprowadził doktor Przemysław Hankus.

Inspiracją do przygotowania tej wypowiedzi była dla doktora Hankusa książka Jonathana Haidita o tytule “Prawy umysł. Dlaczego dobrych ludzi dzielą religia i polityka?”. W swoim wykładzie mówi on między innymi o sześciu fundamentach moralności: trosce, sprawiedliwości, lojalności, autorytetowi, świętości i wolności. Tłumaczy, jak osoby o różnych poglądach politycznych odwołują się do tych poszczególnych filarów i dość szczegółowo omawia najważniejsze wartości dla takich grup, jak demokraci, konserwatyści i libertarianie. W zabawny sposób charakteryzuje naturę każdej z nich.

Celem wykładu było omówienie następujących kwestii:

  1. Czym są intuicje moralne
  2. Jakie są fundamenty intuicji moralnych
  3. Czy jesteśmy istotami bardziej racjonalnymi, czy emocjonalnymi.
  4. Jaki wpływ mają intuicje moralne na politykę.
  5. Jaki wpływ znajomość intuicji moralnych powinna mieć na działanie pozarządowych think-tanków i organizacji edukacyjnych.
  6. Jak intuicje moralne wpływają na nas samych.

Z wykładu doktora Hankusa dowiemy się także, że nasze postawy moralne oraz poglądy polityczne są w znacznej mierze uwarunkowane genetycznie. Są one również dziedziczne, co może wydawać się szokujące. Prowadzący uświadamia nam, w jaki sposób powinno się komunikować z innymi osobami i pokazuje “Jak zdobyć przyjaciół i zjednać sobie ludzi”. Możemy zainspirować się tą wypowiedzią i korzystając ze wskazówek w niej zawartych, nauczyć się przemycać pożądane przez nas treści w naszych codziennych rozmowach z ludźmi o innych przekonaniach politycznych.

Chyba najlepszą zachętą do wysłuchania wykładu, a potem przeczytania książki będzie ta, chyba najważniejsza, teza : „Moralność wiąże i zaślepia. Wiąże nas w ideologiczne drużyny, które zwalczają się tak zaciekle, jak gdyby losy świata zależały od tego czy nasza drużyna wyjdzie zwycięsko z każdej bitwy. Czyni nas ślepymi na fakt, że w skład każdej z drużyn wchodzą dobrzy ludzie, którzy mają coś ważnego do powiedzenia”

Jonathan Haidt, Prawy umysł. Dlaczego dobrych ludzi dzieli religia i polityka?, Wydawnictwo Smak Słowa, Sopot 2014, ss. 512.

Przemysław Hankus jest aktywnym członkiem Stowarzyszenia Libertariańskiego i zachęca słuchaczy do zapoznania się z jednym jego artykułów pod tytułem “Zasiewanie zamiast orania”. Tłumaczy on również, dlaczego powinniśmy mieć szerszy wachlarz zainteresowań i nie warto być tylko osobą “od libertarianizmu”. Zapraszamy do zapoznania się z wykładem:

Karolina Kowacka, Jan Kubań

Poprzedni artykułKażdy z nas jest kapitalistą – Jan Kubań dla „Nam Zależy”
Następny artykułWłasność prywatna gwarantem bezpieczeństwa
Prezes Polsko-Amerykańskiej Fundacji Edukacji i Rozwoju Ekonomicznego. Instruktor alpinizmu, podróżnik, działacz na rzecz wolności i rozwoju ekonomicznego w duchu wolnorynkowym, a także gorący zwolennik i orędownik demokracji bezpośredniej w stylu szwajcarskim. Autor książki „Fizyka życia”. Z zamiłowania nauczyciel, który chętnie poświęca czas zwłaszcza ludziom młodym, którzy wchodzą na wyboistą drogę prowadzenia własnego biznesu i inwestowania w rozwój osobisty.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj