Bez własności prywatnej nie będzie powszechnego przeznaczenia dóbr

foto. internet
PAFERE WIDEO

Światowe Forum Ekonomiczne w tym roku wypuściło taki film, który zawiera 8 prognoz na najbliższą przyszłość. Pierwsza prognoza dotyczy świata bez własności prywatnej: „Nie będziesz posiadał niczego i będziesz szczęśliwy”.

W najnowszej encyklice „Fratelli tutti” papież Franciszek pisze, że „prawo do własności prywatnej może być uznane jedynie za wtórne prawo naturalne i wywodzi się z zasady powszechnego przeznaczenia dóbr stworzonych” (120). Papież ostrzega nas, że „prawa wtórne stawiane są ponad prawa priorytetowe i pierwotne”. Patrząc na film WEF widzę inne zagrożenie, którego Franciszek nie bierze w swoim nauczaniu pod uwagę.

Nie własność prywatna, a powszechne przeznaczenie dóbr. Tak Franciszek pisze w „Fratelli tutti”. Nie ma w tym nic nowego. Nie ma również w tym, że bez własności prywatnej nie będzie powszechnego przeznaczenia dóbr. Jedno i drugie nauczanie jest zawarte w katolickiej nauce społecznej.

Jan Paweł II w „Centesimus annus” pisał, że człowiek, który nie posiadałby niczego na własność, nie mógłby zrozumieć swej godności jako osoby. Własność prywatna ma o wiele więcej innych funkcji do spełnienia w społeczeństwie. Św. Tomasz nauczał, że własność prywatna jest wytworem ludzkiego rozumu i gwarantem porządku. Austriacka szkoła ekonomii podpowiada, że własność prywatna jest elementem kalkulacji ekonomicznej. Odebranie ludziom własności prywatnej nie prowadzi do szczęścia, a do chaosu i uzależnienia. Ostatecznie zawsze ktoś będzie właścicielem tego świata i nie wszyscy będą myśleć i działać w kategoriach zasady powszechnego przeznaczenia dóbr tego świata.

Nie chodzi tu tylko o ekonomię ludzką, ale także Bożą. Bez własności prywatnej nie będzie ofiary, czyli Eucharystii. Ofiara to wymiana. Bogu można oddać w ofierze tylko to, co się posiada. Bogu oddajemy także nas samych, ale człowiek musi być podmiotem swoich decyzji, które podejmuje w wolności. Pozbawiony własności prywatnej w tym świecie nie będzie w stanie odkryć swojej godności jako osoba i wejść we właściwą relację z Bogiem.

Próba budowania świata bez własności prywatnej przez WEF nie dziwi mnie. To próba budowania nowego światowego porządku bez osobowego Boga. Zaskoczony jestem jednak tym, że podobnego języka używają ludzie Kościoła, kiedy komentują katolickie nauczanie społeczne. Kilka miesięcy temu byłem na panelu na SGH-u poświęconym „ekonomii Franciszka” i bp Piotr Jarecki mówił, że własność prywatna już się zużyła i należy zastąpić ją czymś innym.

O. Jacek Gniadek SVD

Źródło: Facebook Autora

Poprzedni artykułW USA konfiskata broni jest niemożliwa – Glenn Crip dla PAFERE
Następny artykułPrzegrywasz! Ale możesz zmienić grę!
O. Jacek Gniadek SVD (ur. 1963) - misjonarz werbista, doktor teologii moralnej; przez wiele lat pracował na misjach w Afryce (Kongo, Botswana, Liberia i Zambia); mieszka w Warszawie (Fundacja Ośrodek Migranta Fu Shenfu, Stowarzyszenie Sinicum im. Michała Boyma).

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj