Czy Polacy są w stanie zorganizować się i zmienić kraj? – Jan Kubań nie tylko o WIR

PAFERE WIDEO

„Gdy znalazłem się w Szwajcarii, gdzie przez półtora roku mieszkałem i pracowałem, zacząłem się interesować, na czym polega ich dobrobyt i skąd on się bierze. Zaskoczyło mnie także to, że Szwajcarzy nie wiedzą, kto jest ich prezydentem” – opowiada Jan Kubań, prezes PAFERE w rozmowie z Mikołajem Myśliwcem. Rozmowę zamieszczamy na naszym kanale na YouTube w cyklu „Rozmowy o ludziach i systemach”.

Według Kubania, żeby się do systemu szwajcarskiego przekonać, trzeba go dobrze poznać i zrozumieć. Temu, by ten system przybliżyć służyć ma między innymi tzw. inicjatywa WIR czyli Weto – Inicjatywa Obywatelska – Referendum, w którą Jan Kubań jest zaangażowany. Poza tym Fundacja PAFERE wydaje książki, które edukują w tym zakresie, np. pozycja Joanny Lampki „Czy wiesz, dlaczego nie wiesz, kto jest prezydentem Szwajcarii?” czy też praca Billa Frezza, opisująca reformy jakie przez laty przeprowadzono w Nowej Zelandii. „W Nowej Zelandii w latach 80-tych był taki sam kryzys gospodarczy jak w PRL, przy czym oni nie byli zależni od ZSRR, oni sami się w to wpakowali za sprawą systemu demokratycznego” – tłumaczy Kubań. „W pewnym momencie pojawiło się tam dwoje polityków, z dwóch różnych opozycyjnych partii. Mimo wielu różnic dogadują się i przeciągają kraj przez reformy, które uczyniły Nową Zelandię jednym z najlepiej prosperujących gospodarczo krajów świata” – dodaje. Nowozelandczycy wprowadzili wówczas tak daleko idące zmiany w gospodarce, jak daleko idącymi zmianami w sferze ustroju politycznego mogłoby być u nas wprowadzenie systemu WIR, takiego jak w Szwajcarii. „Żeby takie zmiany przeprowadzić trzeba najpierw znaleźć mądrych, odważnych i zaangażowanych polityków” – mówi prezes PAFERE.

Czy Polacy są w stanie zorganizować się, by wymusić ważne zmiany na politykach? Czy możliwe jest znalezienie polityków, którzy zaangażują się w przeprowadzenie odważnych reform? Czy ruch KUKIZ’15 nie jest aby dowodem upadku idei głębokich zmian systemowych i niemożności ich wdrożenia w życie? Zachęcamy do obejrzenia całej rozmowy Jana Kubania i Mikołaja Myśliwca.

Poprzedni artykułO tym co widać i czego nie widać
Następny artykułEksperyment mysiej utopii Johna B. Calhouna oraz kilka przemyśleń na temat państwa opiekuńczego

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj