Cebulski: Jak wychować przedsiębiorcze dziecko? Rolą ojca jest „być”

Są badania, z których wynika, że na dobry rozwój dziecka wpływa to, że jest karmione do 18 miesiąca życia, że nie zostaje samo na dłużej niż 16 godzin tygodniowo itp. To jednak w dużej mierze gwarantuje mama. Ojciec, do pewnego etapu życia dziecka, musi po prostu być - podkreśla tata dwójki potomstwa...

PAFERE WIDEO

Co zrobić, aby dziecko nie zostało „lewakiem”, było przedsiębiorcze, szanowało pracę? Na te pytania, w rozmowie z Janem Kubaniem, próbuje odpowiedzieć Kamil Cebulski. Przedsiębiorca i działacz społeczny, który w Afryce, w Zambii, zbudował szkołę, a w Polsce uruchomił unikatową uczelnię ASBIRO (uczą w niej przede wszystkim przedsiębiorcy!), ma duże doświadczenie w trudnej walce o klienta. Jak jednak radzi sobie w walce o przyszłość swoich dzieci? Czy doświadczenie zebrane w biznesie może być pomocne w domowym zaciszu?

– Wychodzę z założenia, że ojciec konkurencji z matką nie wygra – śmieje się Kamil Cebulski. Zaznacza równocześnie, że wcale „nie musi”. – Mają oni różne role. O ile mama dostarcza bieżącej opieki, to tata powinien dostarczać szczególnych wrażeń. To nie musi być wspólne polowanie na łosia. Wystarczy wyjazd pod namiot! – przekonuje. W ocenie naszego rozmówcy „ojciec może zrobić jedną rzecz, aby wpłynąć na rozówj dziecka: Być. Po prostu być”.

– Są badania, z których wynika, że na dobry rozwój dziecka wpływa to, że jest karmione do 18 miesiąca życia, że nie zostaje samo na dłużej niż 16 godzin tygodniowo itp. To jednak w dużej mierze gwarantuje mama. Ojciec, do pewnego etapu życia dziecka, musi po prostu być – podkreśla tata dwójki potomstwa.

To towarzyszenie dziecku, wraz z jego rozwojem, przybiera ze strony ojca coraz bardziej aktywne formy. Realizując wspólnie różne projekty można przemycać istotne dla nas wartości. To one stanowią bazę, dzięki której potomek nie przyjmie niepożądanego modelu zachowań („lewaka”).

– W książce „Sekrety amerykańskich milionerów” (Stanley Thomas J., Danko William) zaskoczyła mnie jedna ciekawostka. Ci co mają konkretne pieniądze, charakteryzują się tym, że na prawie wszystkie kategorie wydatków wydają mniej. Są statystycznie rzecz ujmując bardziej oszczędni niż osoby nieposiadające majątku – wyjaśnia w rozmowie z prezesem PAFERE, Janem Kubaniem. Warto uczyć dziecka szacunku dla pieniądza. Wpajać mu, oczywiście stopniowo, że aby konsumować, trzeba oszczędzać. Można tego uczyć realizująć wspólnie zupełnie małe projekty. Prędzej czy później przyjdzie czas na bardziej ambitne. – Teraz zbieramy pieniądze na piecyk do topienia różnych metali. Wcześniej sprzedawaliśmy dżem własnej roboty – wyjaśnia Kamil Cebulski.

– Genów, uwarunkowań biologicznych, które przejęło ode mnie i żony dziecko, oczywiście nie zmienię. Ale na środowisku można wiele ugrać! – uważa nasz rozmówca. W kwestii socjalizacji dziecka przekonał się o roli środowisko małomiasteczkowego. – Dzieci poza wielkimi miastami mniej konsumują, bo mają do tego mniej okazji. Więc z nudów są proaktywni, kombinują – tłumaczy.

Podstawą jest oczywiście środowisko zastane, rodzina. Co więc robić, aby mieć szczęśliwą rodzinę? Zdaniem Cebulskiego kluczem jest lojalność. W tym kontekście podkreśla on… rolę ślubu. Takie publiczne zobowiązanie działa motywująco! „Jak chcesz schudnąć – mów o tym dookoła”.

Czy trzeba bać się komputera?

W filmie Co warto czytać: “Gdzie ci mężczyźni?” (Zimbardo). Czy gry komputerowe osłabiają męskie serca? Sebastian Pitoń i Jan Kubań tłumaczyli ryzyko pułapki życia w świecie wirtualnym. To poważny problem, gdy dorastający dziecko swoje ambicje życiowe zaspokaja przez gry komputerowe. Młodemu człowiekowi łatwiej stać się bohaterem w cyfrowym świecie zer i jedynek niż podjąć trud bohaterstwa dnia codziennego. Mimo tego Kamil Cebulski nie zdecydował się blokować dostępu do elektroniki. Kluczowe jest po prostu stworzenie dziecku alternatywy. Obawiasz się, że dziecko zachłyśnie się telefonem komórkowym lub graniem na laptopie? Po prostu weź 200 tekturek i zbuduj z nim wielkiego dinozaura!

Co jeszcze w wywiadzie?

…Czy nauczanie domowe ogranicza socjalizację?

…Dlaczego jest ważne, aby dziecko przebywało nie tylko wśrod rówieśników, ale także miało wokół siebie osoby starsze i młodsze?

…Jakie przedmioty w szkole są najważniejsze?

Warto obejrzeć:

Pitoń, Kubań: Szkoła zakłóca relację między rodzicami a dziećmi (WIDEO, KLIKNIJ): Wychowanie dzieci jest bardziej potrzebne rodzicom niż dzieciom. Jest tu oczywiście sprzężenie zwrotne, ale więcej na tym procesie mogą skorzystać rodzice, gdyż dzieci są tak naprawdę rzuceni na ich pastwę, natomiast oni sami mają szansę dużo się podczas tego procesu nauczyć

Jak wychowywać? Zasady wychowania Szwajcarów (WIDEO, POLSKIE NAPISY, KLIKNIJ): Szwajcaria, rok 1973 roku… Dzieci swobodnie unoszą się same na plecach na powierzchni wody w basenie. Po chwili stojący przy nich mężczyzna jednym ruchem wpycha je całkowicie pod wodę, aż do samego dna. Inny mężczyzna, stojący na brzegu, wrzuca, na głęboką wodę, kolejne dzieco do basenu… – Gdy robiłem to po raz pierwszy zastanawiałem się: wypłynie czy nie wypłynie… – mówi mężczyzna z uśmiechem na twarzy do dziennikarki pytającej go o to, czy się nie obawia tego co robi…

Gdzie ci mężczyźni? (Zimbardo) Czy gry komputerowe osłabiają męskie serca? (WIDEO, KLIKNIJ): Czy dobrobyt „korumpuje” współczesnych facetów? Jak życie wirtualne i pornografia osłabiają męskie serca? Kiedy gry komputerowe mogą być gorsze niż… heroina? Nie obędzie się bez kontrowersji!

Poprzedni artykułPrzejście od socjalizmu do demokracji utrwaliło w ludziach postawy roszczeniowe
Następny artykułPanie Józku, pan jest władzą…

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj