„Wolność wyboru wyrzucona na śmietnik” – Jacek Barcikowski i Jan Kubań

PAFERE WIDEO

W ostatnich latach nie było chyba jeszcze takiego problemu ze śmieciami jak obecnie. Odpadów jest coraz więcej, rosną ceny za ich wywózkę – wielu Polaków na własnych kieszeniach już wkrótce to odczuje. Jacek Barcikowski (Obywatelski Think Tank) oraz Jan Kubań (Fundacja PAFERE) rozmawiają o problemie, który coraz bardziej daje się Polakom we znaki – o śmieciach.

Kto odpowiada za bałagan ze śmieciami – rząd, parlament czy też władze gmin? „Rząd odpowiada za regulacje prawne, które ograniczają konkurencyjność, preferując duże firmy, bo tylko takie są w stanie obsłużyć wywóz śmieci w większej skali” – twierdzi Barcikowski. Według niego szkodliwa jest też działalność władz gmin, które zupełnie nie dbają o kieszenie swoich mieszkańców oraz ustalają niejasne reguły przetargów na wywózkę śmieci. „Dodam, że istnieją pewne możliwości, które mogłyby wywózkę uczynić o połowę tańszą, jednak gminy nie chcą z nich skorzystać, a urzędnicy nie mają żadnej motywacji, by to robić”.

Czy da się jakoś z tego bałaganu wyjść? Barcikowski twierdzi, że powinno się wprowadzić mechanizmy efektywności z punktu widzenia interesu publicznego, a nie z punktu widzenia zgodności z prawem. „Partia rządząca z dnia na dzień może zmienić prawo tak, że to, co dziś jest z nim niezgodne, jutro może już być zgodne” – uważa Barcikowski. Ponadto potrzebna jest transparentność przy podejmowaniu decyzji urzędniczych. Obecna sytuacja sprzyja korupcji i różnego rodzaju niejasnym układom.

A jak wygląda sytuacja w innych krajach, np. w Szwecji czy w Niemczech? Zapraszamy do obejrzenia całej rozmowy z Jackiem Barcikowskim…

Tych wszystkich, którzy chcieliby poszerzyć wiedzę w zakresie poruszonego wyżej tematu zachęcamy do zapoznania się z poniższymi materiałami:

https://www.cire.pl/pliki/2/2018/energia_odnawialna_z_odpadow_komunalnych_w_szwecji.pdf
https://www.cire.pl/item,134952,2,0,0,0,0,0,ksztaltowanie-gospodarki-odpadami—innowacyjne-metody.html
http://www.chronmyklimat.pl/projekty/wywiady-i-reportaze/wiadomosci/352/gospodarowanie_odpadami_w_szwecji___wnioski_dla_polski
https://www.cire.pl/item,107561,1,0,0,1,0,0,tychy-otwarto-zaklad-zagospodarowania-odpadow-komunalnych.html

Poprzedni artykułLiżemy bramy przyszłego świata
Następny artykułKoń z kratką i kura z licznikiem czyli informatyzacji wsi

2 KOMENTARZE

  1. Kłaniam się,
    w tekście jest ważne zdanie:
    “istnieją pewne możliwości, które mogłyby wywózkę uczynić o połowę tańszą, jednak gminy nie chcą z nich skorzystać, a urzędnicy nie mają żadnej motywacji, by to robić”

    Jakie to są możliwości?

  2. Gminy nie mają motywacji bo wg ustawy gmina nie płaci za to, a my musimy zapłacić tyle aby pokryć wysokość żądania firmy odbierającej śmieci.
    Ustawa sprzyja dojeniu kasy ze społeczeństwa, a gmina jako pośrednik ma w d*** ile to kosztuje. Ustawa zlikwidowała konkurencyjność. W okolicach gminy o której mowa są tylko dwie firmy które mogą obsługiwać gminę. Oprócz zmian w ustawie trzeba zacząć stosowanie rozliczania śmieci w kg aby było wszystko czytelne. Raczej ministerstwo nic nie zmieni bo jak widać dobrze doi nas z kasy.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj