Kapitalizm i socjalizm w jednym zdaniu

Foto. troostwijkauctions.com
PAFERE WIDEO

Chevrolet Corvette. Pan Tom Nicholson opublikował na swoim profilu facebookowym zdjęcie kupionego niedawno samochodu sportowego oraz historię o tym, jak pewien mężczyzna, zobaczywszy jego samochód, podszedł i powiedział, że za sumę wydaną na zakup auta można by wykarmić tysiące osób, którym powodzi się gorzej. Udzielona przez pana Nicholsona odpowiedź rozsławiła go w całym Internecie.

Oto jego historia:

Któregoś dnia jakiś gość spojrzał na moją Corvettę i powiedział: „Ciekaw jestem, ilu ludzi można by wykarmić za sumę wydaną na ten samochód?”

Odpowiedziałem, że nie mam pojęcia. Wiem jednak, że zapewniła wyżywienie wielu rodzinom w Bowling Green, w stanie Kentucky, których członkowie pracują przy produkcji tych aut. Zapewniła też wyżywienie producentom opon, poszczególnych części, górnikom wydobywającym miedź, z której wykonano przewody, oraz producentom ciężarówek Caterpillar wożących tę miedź.

Ponadto pieniądze te dały też wyżywienie przewoźnikom dostarczającym gotowe samochody do salonów sprzedaży, a także pracownikom owych salonów i ich rodzinom.

Przyznaję jednak, że nie wiem, ilu konkretnie osobom suma ta zapewniła byt.

To jest właśnie różnica między mentalnością kapitalizmu i państwa opiekuńczego – kiedy coś kupujesz, przekazujesz ludziom do rąk pieniądze i wyrażasz uznanie dla ich umiejętności. Kiedy jednak dajesz komuś coś za nic, okradasz ich z godności i poczucia własnej wartości.

Kapitalizm opiera się na dobrowolnym przekazywaniu pieniędzy w zamian za coś wartościowego. Socjalizm polega natomiast na tym, że rząd pod przymusem zabiera twoje pieniądze wbrew twej woli i rozdaje je innym w zamian za nic.

Myślę, że to dobrze przemyślana i napisana odpowiedź. Jeśli się ze mną zgadzasz, przekaż ją swoim znajomym, a jeśli nie – skasuj ją i ciesz się dniem.

Źródło: facebook

Poprzedni artykułCzy śmiecie mogą nas czegoś nauczyć?
Następny artykułCo powstrzymuje ludzi przed kradzieżą? – Krzysztof Karoń i Jan Kubań

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj