Jak w PRL-u prześladowano własność prywatną

Pobierz e-booki

Zachęcamy do obejrzenia filmu Stefana Tompsona “Prześladowanie przedsiębiorców i własności prywatnej w PRL-u”. Historia Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej to bardzo dobry i najbliższy nam przykład walki państwa z szeroko rozumianą wolnością, w tym wolnością gospodarczą. Nacjonalizacja przedsiębiorstw, konfiskata majątków ziemskich, prześladowanie “burżujów” w miastach i tych, co posiadali coś na własność, powinny być przestrogą, że takie działania prowadzić muszą, wcześniej czy później, do niesprawiedliwości, biedy i rozlewu krwi.

Metodyczne działania komunistów w kierunku wywłaszczania Polaków doprowadziły do wielkiej gospodarczej dewastacji kraju. Po 1989 roku, mimo odejścia od scentralizowanej gospodarki planowej, wciąż jest wiele krzywd, którym nigdy na poważnie nie próbowano zadośćuczynić. Wprost przeciwnie, nawarstwiający się etatyzm i fiskalizm, nadal stanowią wielki garb dla prywatnej przedsiębiorczości i godzą w wolną gospodarkę. I choć o tym film ten już nie opowiada, warto go obejrzeć, by przypomnieć sobie jak to w PRL było

Wsparcie
Wspomóż PAFERE
Wspomóż PAFERE

A dopełnieniem niech będzie wyprodukowany kilka lat temu przez Fundację PAFERE film “Lewiatan”. Upadek Polski Ludowej nie zatrzymał, niestety, mechanizmów niszczenia własności prywatnej w naszym kraju… Wyewoluował raczej na inny poziom.

Prześladowanie przedsiębiorców i własności prywatnej w PRL-u

Pobierz e-booki
Pobierz za darmo e-book
Pobierz za darmo e-book

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here