Ranking konkurencyjności podatkowej – Polska wypada bardzo blado

PAFERE WIDEO

Doroczny raport ukazujący wskaźnik konkurencji podatkowej poszczególnych państw nie jest dla Polski zbyt łaskawy. Wskaźnik, opublikowany przez Tax Foundation, a obejmujący 36 krajów, sytuuje Polskę na … 35 miejscu. Za nami jest już tylko – co też może być nieco zaskakujące – Francja. Pierwsze miejsce zajmuje Estonia – kraj, według Tax Foundation, o najbardziej konkurencyjnym systemie podatkowym.

Wychodzi na to, że kwiecistej retoryki premiera Morawieckiego, a to o elektromobilności, a to o budowaniu mostów na polskich rzekach, a to o zrównoważonym rozwoju, a to o walce ze smogiem, nie zastąpią konkrety gospodarczej praktyki. A z tymi jest u nas – jak widać – bardzo kiepsko.

Marną, ale zawsze pociechą, może być dla nas informacja, że niewiele lepszy od nas jest trzon tzw. zachodu, który ponoć „gonimy” i za parę lat mamy „dogonić”. Włochy, Portugalia, Belgia, Dania czy Wielka Brytania, znajdują się w trzeciej dziesiątce listy opracowanej przez Tax Foundation. Czołówkę natomiast, poza Estonią, stanowią jeszcze Nowa Zelandia, Łotwa, Litwa, Szwajcaria i Szwecja. Niemcy uplasowały się na 16 pozycji, a Stany Zjednoczone na 21.

Patrząc na rozrzut geograficzny krajów znajdujących się w czołówce rankingu oraz tych, które go zamykają podpowiadałby raczej, że zamiast na zachód powinniśmy podążać raczej na Wschód. Estonia, Łotwa i Litwa trzymają się nieźle…

Przypominamy, że z naszego wirtualnego kiosku z książkami, bezpłatnie pobrać można pracę na temat Estonii pt.: „Jak zostać tygrysem”. Zachęcamy do lektury.

Cały ranking Tax Foundation…

Poprzedni artykułCzy własność prywatna jest rzeczą świętą?
Następny artykułJak budowała się Ameryka

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj