Złoto w Szwajcarii

Złoto jest niemalże wpisane w szwajcarską kulturę. Mówić tu można tak o kontrowersyjnych hipotezach, według których skarb templariuszy został ukryty w Szwajcarii, jak i bardziej związanych z polityką tego kraju

PAFERE WIDEO

Ile złota posiadają Szwajcarzy? Całkiem sporo i nie chodzi tu bynajmniej o rezerwy rządowe. Co się tyczy tych, rezerwy te wynoszą 1040 ton. Daje to w tej chwili ok. 3,9 uncji na osobę. Sporo.

Popularność złota w Szwajcarii

Złoto jest niemalże wpisane w szwajcarską kulturę. Mówić tu można tak o kontrowersyjnych hipotezach, według których skarb templariuszy (pionierów transferów pieniężnych na odległość notabene) został ukryty w Szwajcarii, jak i bardziej związanych z polityką tego kraju. Na politykę tą składa się znacząca kultura i etyka sektora bankowego, mnogość najbardziej profesjonalnych skarbców oraz obrót złotem, które przez wiele lat jeszcze po zamknięciu złotego okna stanowiło wsparcie szwajcarskiej waluty.

Szwajcarscy inwestorzy nie postrzegają jednak złota jedynie w kategoriach monetarnych. Jak się okazuje, inwestowanie w złoto jest w tej chwili równie popularne co lokowanie swoich środków w nieruchomościach. Dowiodło tego badanie przeprowadzone w kwietniu 2019 r. Badanie przeprowadził Instytut Zarządzania Handlem (Institute of Retail Management) przy Uniwersytecie St. Gallen -HSG przy współudziale dystrybutora metali szlachetnych Philoro Schweiz AG. Z badania wynika wyraźnie, że ponad połowa uczestników (53%) deklarowała, że ich ulubioną formą inwestowania są nieruchomości, podczas gdy złoto znalazło się na drugim miejscu, z niewiele niższym wynikiem (48%).

Postrzeganie złota przez Szwajcarów

Helweci nie tylko inwestują w złoto, ale generalnie mają jasny pogląd na złoto. Ponad 60% z nich postrzega złoto jako dobrą inwestycję. Blisko 20% Szwajcarów planuje nabyć złoto w ciągu najbliższych 12 miesięcy. Oznacza to, populacja takich klientów może być wyrażona liczbą 7-cyfrową. Nie dziwi też, że wraz ze wzrostem zarobków rosną możliwości inwestycyjne. To co jest uderzające, to fakt mówiący o tym, ilu Szwajcarów posiada złoto. To ponad 26% z populacji liczącej sobie ogólnie ponad 8,5 miliona obywateli! W naszym kraju równie wiele osób posiada co najwyżej… nisko oprocentowane lokaty bankowe.

Kto w Szwajcarii sprzedaje złoto?

Banki. Komercyjne. Z przeprowadzonego badania wynika, że prawie 62% Szwajcarów preferuje nabywanie złota właśnie w głównych bankach kraju. Nie dziwi zatem, że niektóre banki zamawiają sztabki złota w mennicach zajmujących się ich biciem. Na przykład bank Credit Suisse zleca wykonanie sztabek w Valcambi.

Z pozostałej części 20% badanych wskazało na preferencję do nabywania kruszcu u profesjonalnych dystrybutorów.

Sprzedaż złota w Polsce

W odróżnieniu od Szwajcarii, polskie banki praktycznie nie sprzedają złota. Są wyjątki, lecz nie jest to sprzedaż sensu stricte. Dziać się tak może z dwóch co najmniej powodów:

Po pierwsze obrót złotem jest niskomarżowy i generalnie wyprowadza kapitał z sektora bankowego, na którym dominują produkty, których kupno zwiększa płynność i depozyty bankowe. To z kolei jest dla banków korzystne, ponieważ umożliwia generowanie profitów z działalności kredytowej, która to jest dość dochodowa.

Po drugie, złoto wśród Polaków nie jest popularne. Przyczyny tego można zapewne upatrywać w okresie PRLu, w czasie istnienia którego zostało ono zdemonizowane, a jego posiadanie zakazane. Jednocześnie sprawiło to, że obywatele zapomnieli o złocie.

Łukasz Chojnacki

Artykuł ukazał się na blogu Autora

Poprzedni artykułJak najskuteczniej ciąć deficyt budżetowy?
Następny artykułO. Maksymilian Maria Kolbe i socjalizm… Krytyka totalna

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj