O moralności wczoraj i dziś (Zbigniew Jarząbek podczas konferencji PAFERE)

„Pierwsza wojna światowa, upadek monarchii europejskich spowodowały, że na nasz kontynent szybkimi krokami zaczęła wkraczać demokracja. To, co w czasach monarchii było nie do pomyślenia, okazało się czymś normalnym w demokracji

PAFERE WIDEO

Konferencja “Etyka i moralność w życiu gospodarczym i społecznym. Co robić?” odbyła się 16 lutego 2019 roku w Warszawie. Jej organizatorem była Polsko-Amerykańska Fundacja Edukacji i Rozwoju Ekonomicznego PAFERE. Swoje wykłady wygłosiło kilkunastu prelegentów. Przypominamy prelekcję Zbigniewa Jarząbka z Akademii Patriotów. Mówił on o „Moralności wczoraj i dziś”.

„Pierwsza wojna światowa, upadek monarchii europejskich spowodowały, że na nasz kontynent szybkimi krokami zaczęła wkraczać demokracja. To, co w czasach monarchii było nie do pomyślenia, okazało się czymś normalnym w demokracji. I ten kryzys się pogłębia”. Prelegent przytoczył przykłady wydarzeń z czasów pierwszej wojny światowej, kiedy to, mimo działań wojennych, wrodzy sobie żołnierze potrafili okazywać sobie szacunek, okazywali sobie honory, w czasie świąt zawierali rozejmy i dzielili się chlebem, grali w piłkę nożną przy okopach.

„Dziś już tego nie ma. Wraz z zanikiem monarchii zanikać zaczęły stare zasady i wartości, takie choćby jak honor” – stwierdził Jarząbek. Prelegent podał jeszcze wiele przykładów na to, jak zmienił się świat na przestrzeni kilkudziesięciu lat, jak zmieniła się hierarchia wyznawanych przez człowieka wartości. Czy jest recepta na to, by coś mogło się zmienić? ”

Powinniśmy wrócić do dawnych wartości, choć brzmią one dziś często jak bajka. Gdy tonął Titanic, kapitan nie skorzystał z szalupy ratunkowej, tylko wraz ze statkiem poszedł na dno. Gdy kilka lat temu doszło do katastrofy włoskiego promu, kapitan zwiał szalupą ratunkową jako jeden z pierwszych” – powiedział Jarząbek. Jego zdaniem konieczne jest stworzenie elitarnej grupy, do której inni będą chcieli należeć, „a nie my będziemy zabiegać o to, by do nas przyszli”. „To nie ilość członków tej grupy, ale jej jakość sprawi, że wygramy” – zakończył założyciel Akademii Patriotów.

Obejrzyj cały wykład Zbigniewa Jarząbka

Poprzedni artykułTodd: Opowiadania science-fiction były formą ucieczki od cenzury
Następny artykułWłasność prywatna przynosi dobre efekty

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj