PAFERE Mały krok na przód

PAFERE WIDEO

Szanowni Państwo! Sympatycy PAFERE! Wolnościowcy!

Zespół fundacji PAFERE oraz ja osobiście mamy przyjemność zakomunikować państwu, że nasz kanał na YT przekroczył 10 tysięcy subskrybentów. Z tej okazji chcemy w ramach małej celebracji tego sukcesu powiedzieć kilka słów o celach naszej fundacji i wskazać kilka obszarów naszej działalności.

Cel fundacji PAFERE

Celem Fundacji PAFERE jest prowadzenie edukacji ekonomicznej z uwzględnieniem aspektów społecznych. Uważamy, że ekonomia to nie tylko liczby i wskaźniki, ale przede wszystkim nauka o ludzkich celach i motywacjach.

W dotychczasowej działalności zajmowaliśmy się zarówno czystą teorią ekonomii, omawianiem praw rządzących ludzkim działaniem, jak i przykładami z praktyki politycznej, społecznej i gospodarczej. Prezentujemy idee, które kiedyś tworzyli FredericBastiat, Ludwig von Mises, Carl Menger, Murray Rothbard, Friedrich von Hayek, Milton Friedmann. Śledzimy na bieżąco działalność najbardziej znanego obecnie na świecie libertarianina Javiera Milei. Nie unikamy też trudnych tematów, organizujemy debaty i uczestniczymy we wszystkich ważnych wydarzeniach środowiska wolnościowego. Mieliśmy przyjemność spotkać się z wybitnym wolnościowcemLarrym W. Reedem, prezesem Fundacji Edukacji Ekonomicznej gdy odbierał z rąk Prezydenta RP Order Zasługi.

Realizujemy projekt REFERENDA.pl, którego celem jest edukowanie Polaków na temat ich praw do nadzoru nad rządzącymi.

W perspektywie najbliższych 2-3 lat planujemy następujące działania:

Debata o Polsce

Chcemy inspirować polityków do systemowego myślenia o państwie. Problemem nie jest jedna czy druga ustawa. Nie jest to, kto jest u władzy. Problemem jest cały system, w jakim beznadziejnie tkwimy od dekad. Bez całkowitej zmiany systemu nie uda nam się zbudować drogi do wolności. Ale tak radykalna zmiana wymaga przekonania większości Polaków. Nie zrobimy tego dzieląc się na małe, hałaśliwe grupki. Polacy muszą bardzo szybko dojrzeć do poważnego myślenia o państwie, jeżeli nie chcemy powtórki z XVIII wieku. Tym razem nikt nas wojskami nie najedzie, nikt nam granic nie zmieni. Ale mimo to Polskę możemy stracić na zawsze.

Musimy się skupić wokół kwestii fundamentalnych: Wolności, Odpowiedzialności w tym głównie odpowiedzialności rządzących bo „polityczna odpowiedzialność” to najdurniejszy koncept służący rządzącym tylko do maskowania ich niekompetencji, oczywiście nie możemy zapominać i o odpowiedzialności nas – zwykłych obywateli, i Wolności wypowiedzi w kwestiach ważnych społecznie.

Rewolucja w Edukacji

Chcemy pokazać drogę od archaicznego, XIX-wiecznego systemu klasowo-ławkowo-lekcyjnego do idei EDUKACJI SPERSONALIZOWANEJ dostępnej dla każdego ucznia. Mamy nadzieję, że zainspirujemy rodziców do aktywnego działania na rzecz zmian w edukacji.

Debata czym jest wolność

W związku z tym, że nie ma zgodności co do tego, czym jest wolność, chcemy być ośrodkiem debaty pomiędzy różnymi nurtami wolnościowymi, od paleolibertarian przez monarchistów do zwolenników demokracji bezpośredniej.

Co jest ważniejsze – wolność osobista, czy niepodległość państwa? A może to pierwsze wynika z drugiego i są one ze sobą ściśle powiązane?

Wszyscy chcemy wolności, ale każdy widzi ją inaczej. I to będzie trudno zmienić, ale dobrze by było przynajmniej rozumieć różnice pomiędzy różnymi koncepcjami wolności.

Dyskusja o kontrowersjach wolnościowych

W środowisku wolnościowym istnieje wiele kontrowersyjnych poglądów, które w zależności od przyjętych założeń można uznać za wolnościowe lub antywolnościowe. Przykładem mogą tu być:

  1. kryptowaluty – wolność czy bramy piekieł ?
  2. własność ziemi względna czy bezwzględna ?
  3. prawa nabyte – czy emerytury UBeckie są wolnościowe ?
  4. kreacja pieniądza
  5. inflacja czy deflacja ?
  6. czy Keynes miał rację?
  7. czy systemy totalitarne mogą być wolnościowe ?
  8. monarchia czy demokracja – chyba najsłynniejszy spór w wolnościowy
  9. i wiele innych.

W kolejnych odcinkach będziemy starali się dochodzić do istoty tych zagadnień i wypracowywać prawdziwie wolnościowe ich rozumienie.

Debata o środowisku wolnościowym i budowanie nowoczesnego środowiska wolnościowego w Polsce

Wszyscy wiemy, jak bardzo podzielone i skłócone jest nasze środowisko wolnościowe, zajmujące się sobą, a nie wizją przyszłości. Dzieli nas wiele: animozje personalne, wizje metod działania, a nawet fundamenty ideowe. Nie wiemy z kim chcemy iść, nie wiemy jaką drogą i nie wiemy do jakiego celu.

Nasze środowisko cierpi na kryzys przywództwa oraz paradoksalnie boryka się ze skutkami Kultu Jednostki, który akurat wśród wolnościowców nigdy nie powinien był się wydarzyć.

W czasie, gdy my toniemy w sporach i chaosie, w Polsce i na świecie historia przyspieszyła. Nie możemy już udawać, że nadążamy. Zobaczmy, jak profesjonalizują się środowiska wolnościowe na świecie. W Argentynie, w USA, w Kanadzie, w Wielkiej Brytanii, w Europie. Wystarczy choćby wymienić takie organizacje jak amerykańska konferencja CPAC związana ze środowiskami konserwatywnymi, która ma już swoje wydarzenia na Węgrzech, w Brazylii i w innych krajach.

Następnie mamy ARC, czyli Alliance for ResponsibleCitizenship, organizacja utworzona przez środowisko związane z Jordanem Petersonem.

Na świecie robi się moda na konsolidację środowisk wolnościowych i libertariańskich i przechodzenie z etapu think tankówi klubów dyskusyjnych do poziomu wielkiego ruchu społecznego.

Gwałtowny rozwój mediów społecznościowych jest naszym sprzymierzeńcem. Widząc trendy światowe oraz stan polskiego środowiska wolnościowego Fundacja PAFERE zamierza rozpocząć serię debat, dyskusji i konferencji, których celem będzie doprowadzenie do określenia kilku podstawowych elementów idei wolnościowej. Nie możemy się rozpraszać i otwierać zbyt wielu frontów walki. Trzeba wskazać kilka podstawowych, prostych zasad, którymi przyciągniemy do idei wolnościowej miliony ludzi.

Ale same idee to za mało. Musimy także wypracować pewne standardy działania. Nie możemy w trzeciej dekadzie XXI wieku stosować metod wyjętych żywcem z lat 80tych XX wieku. Dzisiaj nie można do ludzi przemawiać językiem pogardy, szydzenia, wyśmiewania, wywyższania się. Co było niestety narzędziem naszej walki przez większość z ostatnich 35 lat. Musimy przejść do merytorycznych dyskusji, poszanowania drugiej strony i weryfikacji w praktyce głoszonych idei i pomysłów.

Pamiętajmy, że aby przekonać kogoś do siebie nie należy zaczynać od uderzenia pięścią. Niskie poparcie dla idei wolnościowej w Polsce na tle innych państw świata to właśnie skutek błędnego podejścia do promowania idei wolnościowej w minionych dekadach.

Wieje wiatr zmian. Albo to zrozumiemy i zmienimy się albo przegramy wielką szansę dla idei wolności i dla Polski.

Utrzymywanie dobrych kontaktów ze środowiskami wolnościowymi na świecie

W związki z rozwijającym się ruchem środowisk wolnościowych chcemy utrzymywać z nimi dobre relacje i wzajemnie się inspirować. Dzisiaj inspiruje nas Argentyna, a jutro – kto wie? Może Wenezuela ? A może nawet Rosja i Ukraina?

Wbrew pozorom świat odwraca się od dyktatur i totalitaryzmów. Coraz więcej ludzi chce żyć w wolności. Chce mieć nie tylko mieć co jeść, ale chce mieć wolność słowa, wolność podróżowania, wolność decydowania o sobie. Rolą środowisk wolnościowych na świecie jest edukować i inspirować ludzi.

REFERENDA.pl

Projekt REFERENDA jest powiązany z promowaniem idei demokracji bezpośredniej. W tym obszarze panuje duży zamęt i jest wiele nieporozumień. Niektórzy myśleli, że wystarczy wprowadzić JOWy i Polska zmieni się w jeden dzień. Inni chcieliby referendów w każdej sprawie. A jeszcze inni krytykują ideę referendów, bo nie chcą oddawać decyzji o całym państwie w ręce „przypadkowych przechodniów”.

Niestety, brakuje świadomości, że idea referendów nie ma zastępować rządu, a być narzędziem kontroli i nadzoru, głównie w sprawach lokalnych. Idei referendów przyświeca zasada POMOCNICZOŚCI. Oddanie obywatelom decyzyjności w sprawach lokalnych to doskonała szkoła demokracji i współodpowiedzialności za wspólne dobro. Wielu krytyków demokracji bezpośredniej twierdzi, że Polacy nie są tak dojrzałym społeczeństwem obywatelskim, jak na przykład społeczeństwo Szwajcarskie. I z tym się można zgodzić, ale to jednocześnie powinno być dla nas zadaniem: oddajmy ludziom jakąś część decyzyjności, na małą, lokalną skalę. Zróbmy poligon demokracji w tysiącach gmin. To będzie długi proces, ale bez jego rozpoczęcia ciągle będzie tkwić w punkcie startu: narzekając, że nic się z takim społeczeństwem nie da zrobić.

Przypomnijmy, że idea referendów obejmuje także weto obywatelskie oraz prawo do wnoszenia ustaw do parlamentu.

Na zakończenie:

Chcemy, by Polska była wielka. Tak wielka, jak Liechtenstein czy Szwajcaria. Wielka wielkością swoich Atlasów – obywateli którzy sami tworzą dobrobyt i budują cywilizację. Będzie to możliwe tylko wtedy, gdy większość Polaków zacznie podzielać nasze poglądy. Nie da się dać ludziom wolności na siłę. Ludzie muszą chcieć być wolnymi. Bo wolność to nie samowola, wolność to głównie samodzielne działanie oraz ponoszenie pełnej odpowiedzialności za własne poczynania!

Zapraszamy wszystkich, którzy chcą wziąć udział w tej podróży do wolności ! Przyłączcie się do nas! Wspólnie możemy realizować wiele projektów i zmieniać Polskę i Świat!

I gwarantujemy Wam: tym razem naprawdę wygramy!

Z libertariańskim pozdrowieniem: Viva la LibertadCarajo!

Jan Kubań

Prezes Fundacji PAFERE

Poprzedni artykułParametry oceny państwa
Następny artykułMiltonalia i spotkanie sympatyków PAFERE
Prezes Polsko-Amerykańskiej Fundacji Edukacji i Rozwoju Ekonomicznego. Instruktor alpinizmu, podróżnik, działacz na rzecz wolności i rozwoju ekonomicznego w duchu wolnorynkowym, a także gorący zwolennik i orędownik demokracji bezpośredniej w stylu szwajcarskim. Autor książki „Fizyka życia”. Z zamiłowania nauczyciel, który chętnie poświęca czas zwłaszcza ludziom młodym, którzy wchodzą na wyboistą drogę prowadzenia własnego biznesu i inwestowania w rozwój osobisty.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj