Etyka i moralność w życiu gospodarczym i społecznym – o tym “Co robić?” debatowano w Warszawie (cz. 3)

PAFERE WIDEO

Konferencja “Etyka i moralność w życiu gospodarczym i społecznym. Co robić?” odbyła się 16 lutego 2019 roku w Warszawie. Swoje wykłady wygłosiło kilkunastu prelegentów. Poniżej ciąg dalszy relacji z konferencji… Pierwszą i drugą część znaleźć można TU… i TU…

W dalszej części konferencji „Etyka i moralność w życiu gospodarczym i społecznym” głos zabrali: Konrad Daniel z Podziemna TV, Jacek Szafander z Fundacji Libertatis, Zbigniew Jarząbek z Akademii Patriotów i Rafał Mossakowski reprezentujący Centrum Edukacyjne Powiśle.

Konrad Daniel (od lewej)

Pierwszy z mówców mówił na temat etyki i moralności w systemie partyjnym. Zdaniem prelegenta oba te pojęcia są jak yeti, o którym wszyscy słyszeli, jednak nikt go nie widział. Daniel zwrócił się do zgromadzonych na konferencji: „To wy powinniście być w sejmie i tam powinniście dyskutować o wszystkich problemach. Dopóki w parlamencie są partie polityczne, a nie ludzie, którym zależy na autentycznej zmianie, to takie spotkania jak nasze będą jałowe. Ja proponuję co trzeba zrobić, aby takie dyskusje przenieść na forum sejmu”. Zdaniem prelegenta system partyjny wyklucza etykę i moralność z życia politycznego, gdyż opiera się na fasadzie, na sztucznych podziałach, na oszustwie. „Wydaje nam się, że to my wybieramy posłów” – kontynuował Daniel – „Tymczasem to nieprawda. Wybiera ich szefostwo partyjne, bo to ono ustala listy. My możemy sobie co najwyżej wybrać, ilu posłów dana partia wprowadzi do parlamentu”. Według Daniela konieczne jest stworzenie wielkiego ruchu społecznego, autentycznego, uczciwego i prawdziwego. Tylko to może doprowadzić do zmiany tego systemu. „Powinniśmy się zjednoczyć i stworzyć jedną wspólna listę środowisk pozaparlamentarnych” – zaapelował Konrad Daniel.

Jacek Szafader

Kolejny mówca, Jacek Szafader wygłosił prelekcję „Czy wolność ma szansę?”. „Nam zależy na wolności, której jest niestety coraz mniej i mam wrażenie, że coraz trudniej będzie ją odzyskiwać” – stwierdził Szafader. „Ale nie chcemy ograniczać się jedynie do biadolenia jak jest źle, beznadziejnie. Chcemy być konstruktywni. Potrzebna jest diagnoza problemów trapiących środowiska wolnościowe”. Według Szafadera, podstawowy problem to wielkie rozdrobnienie tych środowisk, zbyt wielu liderów, gra „na swoich”, niezdrowa rywalizacja. Trzeba wyjść poza własne interesy, szukać wspólnych kanałów informacji, lepiej się poznawać. „Potrzebujemy dziś silnego fermentu, chcemy by ta energia, dziś nieco wytracona, na nowo odżyła” – stwierdził prelegent. „Sam przez jakieś dziesięć lat, po Kolibrze, którego zakładałem, miałem poczucie beznadziei. Ale teraz znów jest czas, by robić ferment. My możemy dostarczać narzędzi, które mogą pomóc w poszerzaniu zakresu wolności”. Szafader zaprezentował szereg możliwości jakie stwarza dla lepszego organizowania się Fundacja Libertatis.

Zbigniew Jarząbek

„Moralność wczoraj i dziś” – to temat prelekcji Zbigniewa Jarząbka. „Pierwsza wojna światowa, upadek monarchii europejskich spowodowały, że na nasz kontynent szybkimi krokami zaczęła wkraczać demokracja. To, co w czasach monarchii było nie do pomyślenia, okazało się czymś normalnym w demokracji. I ten kryzys się pogłębia”. Prelegent przytoczył przykłady wydarzeń z czasów pierwszej wojny światowej, kiedy to, mimo działań wojennych, wrodzy sobie żołnierze potrafili okazywać sobie szacunek, okazywali sobie honory, w czasie świąt zawierali rozejmy i dzielili się chlebem, grali w piłkę nożną przy okopach. „Dziś już tego nie ma. Wraz z zanikiem monarchii zanikać zaczęły stare zasady i wartości, takie choćby jak honor” – stwierdził Jarząbek. Prelegent podał jeszcze wiele przykładów na to, jak zmienił się świat na przestrzeni kilkudziesięciu lat, jak zmieniła się hierarchia wyznawanych przez człowieka wartości. Czy jest recepta na to, by coś mogło się zmienić? „Powinniśmy wrócić do dawnych wartości, choć brzmią one dziś często jak bajka. Gdy tonął Titanic, kapitan nie skorzystał z szalupy ratunkowej, tylko wraz ze statkiem poszedł na dno. Gdy kilka lat temu doszło do katastrofy włoskiego promu, kapitan zwiał szalupą ratunkową jako jeden z pierwszych” – powiedział Jarząbek. Jego zdaniem konieczne jest stworzenie elitarnej grupy, do której inni będą chcieli należeć, „a nie my będziemy zabiegać o to, by do nas przyszli”. „To nie ilość członków tej grupy, ale jej jakość sprawi, że wygramy” – zakończył założyciel Akademii Patriotów.

Rafał Mossakowski

Rafał Mossakowski mówił o edukacji jako fundamencie odrodzenia Polski. „Działalność edukacyjna nigdy nie przynosi skutków natychmiastowych. Trwa to miesiącami a nawet latami” – zauważył prelegent. W działalności edukacyjnej najważniejsze są pewne modele. Służenie prawdzie w ujęciu katolickim, etycznym jest – zdaniem Mossakowskiego – podstawą wychowania i fundamentem odrodzenia Polski. Gość konferencji przywołał wiele postaci historycznych, z życiorysów których powinniśmy korzystać jako naród i przyczyniać się do odbudowywania Polski.

Zachęcamy do obejrzenia trzeciej części wykładów z konferencji “Etyka i moralność w życiu gospodarczym i społecznym”: youtube.com/watch?v=CpGaRqmGCac

CDN

Relacja cz. 1

Relacja cz. 2

Poprzedni artykułPolska semidemokracja. Dylematy oddolnej demokracji w III Rzeczpospolitej
Następny artykułEtyka i moralność w życiu gospodarczym i społecznym – o tym “Co robić?” debatowano w Warszawie (cz. 4)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj