Między partią a wyborcą… Kogo powinien słuchać polityk? – Kubań i Barcikowski w RDC

Jeśli na poważnie chcemy myśleć o zmianie sytuacji w Polsce to powinniśmy zacząć od zmiany konstytucji

PAFERE WIDEO

„Chcę żeby w Polsce coś się zmieniło na lepsze. Bardzo mi to leży na sercu. Chciałbym aby Polacy zaczęli trzeźwo myśleć, żeby analizowali to, co się wokół nich dzieje i żeby wyciągali właściwe wnioski. Szukamy sojuszników, z którymi moglibyśmy wspólnie działać na rzecz zmian w Polsce” – powiedział Jan Kubań, prezes Fundacji PAFERE w wywiadzie dla Radia dla Ciebie. Wraz z prezesem w audycji, którą prowadził Stanisław Wojtera, uczestniczył Jacek Barcikowski, założyciel Obywatelskiego Think Tanku.

Jan Kubań – prezes PAFERE

Podczas audycji rozmawiano o książce Jacka Barcikowskiego – „Zgodnie z prawem przeciwko obywatelom. Dramat polskiej samorządności”, wydanej w ub. roku przez PAFERE. Barcikowski pokazując w niej mechanizmy władzy, precyzuje jeden z celów swojej aktywności: zmobilizowanie obywateli do większego angażowania się w swoje własne sprawy.

„Fundacja PAFERE zajmuje się między innymi pokazywaniem ludziom jak funkcjonuje władza, jakie mechanizmy rządzą w życiu politycznym i społecznym. Książka pana Barcikowskiego to kawał solidnej, analitycznej roboty. Dlatego zdecydowaliśmy się ją wydać. Książka napisana jest w sposób bardzo wyważony, może być wręcz niemedialna, gdyż nie ma w niej „mowy nienawiści”, czyli czegoś, co można by masowo krytykować. Jest natomiast bardzo ważny przekaz i dlatego warto po nią sięgnąć” – powiedział Jan Kubań w RDC.

Jacek Barcikowski – Obywatelski Think Tank

„Jeśli na poważnie chcemy myśleć o zmianie sytuacji w Polsce to powinniśmy zacząć od zmiany konstytucji” – stwierdził Jacek Barcikowski. I dodał: „Dziś polityka, parlamentarzystę nie wiążą relacje z wyborcami, brak jest świadomości, że mój los jako polityka zależy od zwykłego obywatela. Obecnie los polityka zależy od instrukcji partyjnych, od tego, czy mam względy u prezesa. To trzeba zmienić”.

Stanisław Wojtera – Radio dla Ciebie

Obaj goście Stanisława Wojtery zgodzili się co do tego, że konieczne jest wprowadzenie instytucji weta obywatelskiego, czegoś, co od lat z powodzeniem funkcjonuje w Szwajcarii. Weto obywatelskie stałoby się realnym narzędziem wpływu obywateli na decyzje polityków. A dla nich samych mogłoby stanowić swoisty bat, wpływający na jakość podejmowanych przez nich decyzji, których konsekwencje dotykają wszystkich obywateli.

Zachęcamy do wysłuchania całego wywiadu z Janem Kubaniem i Jackiem Barcikowskim na antenie RDC…

Poprzedni artykułKrótka historia Szwajcarii XIX wieku
Następny artykułUczciwość – Kompetencja – Transparentność w Polityce!

2 KOMENTARZE

 1. Polaka Partia Profilaktyki Zdrowotnej jest jedynym lekarstwem na uzdrowienie DROGI ROZWOJU społeczeństwa polskiego, ekologii i klimatu w zdrowej egzystencji. W nadziej oczekiwań, – Ferdynand Barbasiewicz, autor metody klawiterapii i e-książki: EDEN XXI WIEKU.

  CO UCZYNIĆ, ŻEBY STWORZYĆ WARUNKI OBIEKTYWNEGO WYBORU NAJLEPSZYCH KANDYDATÓW DO PARLAMENTU, SENATU, NA MINISTRÓW, WOJEWODÓW, SĘDZIÓW, Profesorów, Dowódców wojskowych, ITD. TAKŻE W SAMORZĄDACH ORAZ UZYSKAĆ WYRAŹNE PRZYSPIESZENIE ROZWOJU POLSKI. DOTYCZY TAKŻE UNII EUROPEJSKIEJ?
  Ferdynand Barbasiewicz, autor propozycji, POLAND.
  Polityka kadrowa KAŻDEGO PAŃSTWA NA ŚWIECIE w odniesieniu do kandydatów na posłów oraz kandydatów na wysokie funkcje kierownicze i przedstawicielskie wymaga koniecznej wstępnej selekcji psychologicznej. Nie powinno się dopuszczać ludzi niekompetentnych, z zaburzeniami osobowości mających ukrytą potrzebę dominowania, robienia zła innym, neurotyków – różnych dewiantów, z zaburzeniami emocjonalnymi dwubiegunowymi, przewlekle chorych, ludzi którzy nie potrafią uczciwie sobie radzić w codziennym życiu. Można dobrać i dostosować narzędzia pomiaru w/w zaburzeń w obiektywnej selekcji psychologicznej kandydatów najbardziej obiektywnie wartościowych.
  Proponuję opracować swoistą szok listę skwantyfikowanych statystycznie rachunkiem prawdopodobieństwa zalet i wad rejonu wyborczego lub problemu krajowego, lokalnego z którego szukamy kandydatów na posła czy w odniesieniu do funkcji ministra, wojewody, prezydenta miasta, starosty lub burmistrza, wójta, dyrektora, prezesa, czy do sytuacji zadaniowych, itp. Zapraszamy np. 30 kandydatów bez względu na orientację polityczną i w ściśle określonym czasie, np. 2-3 godziny dla wszystkich ma zadanie w laptopie ułożyć program działania dla kandydata na posła np. z rejonu Pruszkowa, lub tp. koherentny z właściwym budżetem, który wnosi zarazem realne wartości innowacyjne. Po wyznaczonym czasie psycholog prowadzący badania wyłącza program badania kandydatów i automatycznie wyświetla na laptopie i tablicy ekranu obiektywny wynik badania 0-1. Następnie pięciu kandydatów z najlepszymi wynikami, których poddajemy badaniu testem na styl kierowania. Przecież realizację programu na 4 czy 5 lat będzie wykonywał za pośrednictwem zespołu specjalistów. Trzecie badanie wykonuje się na określenie stanu zdrowia. – nie należy dopuszczać nawet zdolnych kandydatów z wyraźną niewydolnością zdrowotną (mogą pełnić funkcję doradczą). TAK WYSELEKCJONOWANIE 3 KANDYDATÓW ZGŁASZAMY NA LISTĘ WYBORCZĄ, Tuż po wyborach wprowadzamy obowiązkowe szkolenie psychologiczne techniki rozwiązywania sporów/konfliktów oraz negocjacji. – Tak jak stosuje się w wielkiej polityce na Uniwersytecie Harvard ale w mniejszym wymiarze programowym.
  Szanowni Rodacy wyborcy i polityczni decydenci, proponowane wprowadzenie wstępnej selekcji i badań kandydatów przyniesie dla dobra Polski i polityki międzynarodowej same korzyści. To jest bardzo uczciwa droga do przyśpieszonego dobrobytu Polski i Unii Europejskiej także w relacjach międzynarodowych. Taka propozycja w realizacji wyraźnie poprawi dobrobyt i kondycję psychologiczną, zdrowotną i egzystencji społeczeństwa. Tylko tak sprawdzeni kandydaci powinni samodzielnie dysponować wszelkimi decyzjami dla dobra regionu i Polski. Naszym prawem jako SUWERENA jest być reprezentowanym i rządzonym przez najmądrzejszych, najszlachetniejszych reprezentantów na różnych urzędach, przedstawicielskich, administracyjnych centralnych i w samorządach.
  Z wyrazami szacunku dla obiektywnej mądrości I UCZCIWOŚCI ludzkiej, — Ferdynand Barbasiewicz , autor metody klawiterapii i EDENU XXI WIEKU.
  Proszę o liczne rozpowszechnianie proponowanej polityki selekcji kadrowej.

 2. Tak książka Pana Barcikowskiego jest naprawdę bardzo dobrze napisana. Jest krótka ale bardzo esencjalna – wydaje mi się, że każdy kto będzie miał taką wątpliwą przyjemność stawienia oporu urzędnikom (na przykład w postępowaniu administracyjnym) może bardzo dużo się z niej nauczyć i zobaczyć co go czeka.
  Ta książka zdradza ogromną niesprawiedliwość systemu administracyjnego szczególnie na tych niskich szczeblach publicznych.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj