Kiepska oferta rządu do Polaków z zagranicy

Na 2019 rok Ministerstwo Finansów zapowiada dalsze “uszczelnianie systemu”, na którym budżet państwa ma zyskać 7,5 mld zł. Jednocześnie wicepremier Beata Szydło zachęca Polaków z zagranicy, by wracali do kraju.

Pisze o tym portal Bankier.pl. Jak czytamy, plany zysków z “uszczelnienia” były dużo ambitniejsze, bo wpływy sięgać miały 10,5 mld. Jeśli rządowi uda się zrealizować założony plan, oznaczać to będzie tyle, że 7,5 mld ubędzie z prywatnych budżetów domowych. To nie jedyne, zwiększające fiskalizację gospodarki, działania rządu. Na przyszły rok planowane jest wprowadzenie nowego podatku exit tax – “opodatkowania nierealizowanych jeszcze zysków kapitałowych, w związku z przeniesieniem przez podatnika aktywów jego przedsiębiorstwa, stałego zakładu lub rezydencji podatkowej do innego państwa”, zapowiadane są zmiany w systemie emerytalnym, które obłożą pracodawców nowymi kosztami. Dojdzie do tego również wzrost płacy minimalnej, za którą idzie wzrost wszystkich pozostałych, obciążających pracodawcę, danin zawartych w tej płacy. Perspektywa na kolejne miesiące nie wygląda zatem zbyt optymistycznie.

Wsparcie
Wspomóż PAFERE
Wspomóż PAFERE

Inaczej zdaje się postrzegać rzeczywistość wicepremier rządu, p. Beata Szydło. Ogłosiła właśnie, że rząd zamierza wystąpić z ofertą do Polaków z zagranicy, by wracali do kraju. Zapowiedziała zmiany w procedurach zakładania firm. Ma być oczywiście łatwiej. P. Szydło zapowiada (za bankier.pl): “Chcemy, żeby wracali Polacy, którzy są za granicą i propozycje – przygotowane przez rząd i opracowane przez Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej – również mają wyjść naprzeciw oczekiwaniom, przede wszystkim młodym ludziom, którzy wyjechali w ciągu ostatnich kilku lat”. I kusi wprowadzonymi przez rząd “plusami”: Mieszkanie+, Rodzina 500+. Kusi też ułatwieniami w zakładaniu firm. Po chwili jednak dodaje: “To nie jest tak, że znajdziemy jedno narzędzie, które wystarczy w rozwiązaniu tego problemu, tylko musi być tutaj zbudowany cały system. W tej chwili nad tym rząd pracuje”. Skoro sprawa jest tak skomplikowana, że trzeba zbudować “cały system”, to nie pozostaje nic innego, jak obserwować naszych rodaków z zagranicy, śledzących z uwagą prace rządu nad budową tego “systemu”.

Czy ciężko pracujących za granicą Polaków rzeczywiście zachęcić mogą do powrotu do Ojczyzny programy takie jak Mieszkanie+, albo 500+? Należy raczej w to wątpić. Wiadomo natomiast, co ich zniechęca i co wciąż będzie zniechęcać, a wręcz zachęcać do wyjazdu kolejnych. Są to plany dalszego “uszczelniania systemu podatkowego”, wprowadzanie kolejnych podatków – jednym słowem postępująca etatyzacja i fiskalizacja gospodarki.

Niech za puentę posłuży komentarz internauty, znaleziony na Bankier.pl: “Prawdziwych mafii vatowskich już praktycznie nie ma. Więc teraz rozbudowany aparat zacznie gnębić zwykłych przedsiębiorców, i doszukiwać się >>uchybień<<. Ponieważ przepisy stały się za rządów PiS jeszcze bardziej skomplikowane (mimo bajań premiera o upraszczaniu), praktycznie każdego da się mianować oszustem i złodziejem”.

Pobierz e-booki
Pobierz za darmo e-book
Pobierz za darmo e-book

1 KOMENTARZ

  1. wszelkie działania dot. ściągania Polaków z zagranicy są b. mało efektywne.

    Znacznie sensowniej – i efektywniej było by zadbać o to, by ludzie chcieli zostawać.

    Płaca na poziomie 3-4 tys. netto wystarczy w większości, by ludzi zatrzymać. A duuużo więcej by trzeba by kogoś ściągnąć.

    A – z kolei – płace można skutecznie podnosić jedynie przez odbiurokratyzowanie gospodarki..
    Tak, by tworzone i rozwijające się firmy konkurowały o pracowników wyższymi pensjami..

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here