W Polsce każdy, kto ma trochę władzy, tworzy folwark pańszczyźniany

PAFERE WIDEO

„W polskich genach silnie zakorzenione jest przyzwyczajenie pańszczyźnianego folwarku. Świat pańszczyźniany w różnych okresach w poszczególnych zaborach w XIX wieku przestał istnieć, w okresie międzywojennym takich klasycznych folwarków nie było zbyt wiele, ale dziś, po hekatombach wojennych, kiedy to 95 procent Polaków wywodzi się z chłopstwa, ten wzorzec stosunków społecznych to jest cały czas wzorzec wzięty z folwarku pańszczyźnianego. Cały czas jest ekonom i pańszczyźniany fornal, i ten fornal stara się jak najwięcej dla siebie wyciągnąć, jak najmniej z siebie dając. On nie ma współwłasności tego folwarku, on się nie czuje za niego odpowiedzialny w najmniejszym stopniu” – uważa Rafał Ziemkiewicz.

A jaka jest ścieżka awansu w takim systemie? Ziemkiewicz wyjaśnia: „Tylko przechodząc z kasty fornali do kasty ekonomów”. „W Polsce cały czas mamy takie folwarki. Tworzy je każdy, kto ma choć trochę władzy…” – uważa Ziemkiewicz.

Zapraszamy do wysłuchania całej wypowiedzi publicysty tygodnika „DoRzeczy”, która pochodzi z zaprzyjaźnionego z PAFERE serwisuNa Argumenty.

Poprzedni artykułZasady etyczne w polityce
Następny artykułMarzenia o polskiej demokracji

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj