Jaka jest główna bariera rozwoju małych i średnich firm?

PAFERE WIDEO

W tegorocznym badaniu dotyczącym barier prowadzenia działalności gospodarczej w Polsce, przeprowadzonym przez Maison & Partners na zlecenie Związku Przedsiębiorców i Pracodawców, przedstawicielom sektora małych i średnich przedsiębiorstw zadano pytanie brzmiące: „Jakie Pan(i/a) zdaniem są największe przeszkody w prowadzeniu działalności gospodarczej w Polsce?”.

Jakie są te najważniejsze bariery? Z przeprowadzonego badania wynika, że polskim przedsiębiorcom najbardziej doskwiera niestabilność obowiązującego w naszym kraju prawa. Inna ważna bariera utrudniająca rozwój prywatnych biznesów małej i średniej wielkości to wysokie koszty pracy. Gdy w 2017 roku firma Grant Thorton ogłosiła raport na temat otoczenia prawnego w polskiej gospodarce, okazało się, że dla zapoznania się ze wszystkimi przepisami, które obowiązywały tylko w 2017 roku, polski przedsiębiorca potrzebowałby bardzo dużo czasu. Miałby bowiem do przeczytania aż 27 118 stron. Czy ktoś w ogóle jest w stanie ogarnąć cały ten prawny galimatias? Pewnie nie są w stanie uczynić tego nawet ci, którzy go stworzyli. Bo warto pamiętać, że przepisy te nie funkcjonują w jakiejś izolacji, lecz są częścią większego prawnego kontekstu.

Redaktorzy portalu ProstaEkonomia.pl zadają pytanie: czy tak musi być? Czy przedsiębiorcy planujący jakąś inwestycję – np. stworzenie sieci pralni osiedlowych – w oparciu o aktualnie obowiązujące przepisy mogą mieć pewność, że te przepisy, w dłuższej perspektywie nie ulegną zmianie? Że nie objawi się nagle jakiś ekonomiczny „mędrzec”, który ogłosi, że za miesiąc wszystkie osiedlowe pralnie zostaną znacjonalizowane przez państwo, albo podlegać będą rygorystycznemu systemowi koncesji?

Portal ProstaEkonomia.pl , odwołując się do sprawdzonych wzorców, stara się odpowiedzieć na to pytanie. Zachęcamy do obejrzenia przygotowanej przez serwis animacji.

Poprzedni artykułWsparcie państwa nie gwarantuje rozwoju
Następny artykułZasady etyczne w polityce

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj