PAFERE WIDEO

Hugo Chávez łudził się, że będzie sprytniejszy od samego diabła. Odżegnywał się od komunizmu, krytykował ZSRR i opowiadał się za wprowadzaniem socjalistycznych zmian drogą pokojową. Co ciekawe, wenezuelski prezydent nie ukrywał, że wpływ na jego światopogląd ma również nauczanie Chrystusa. Być może właśnie dlatego, ten egzotyczny miszmasz w wersji latynoskiej – zwany „socjalizmem XXI wieku” – przypadł do gustu Wenezuelczykom. Jakby nie patrzeć, przywódca rewolucji boliwariańskiej został prezydentem w wyborach demokratycznych.

Tymczasem Leonardo Brito nie ma wątpliwości, że dramat Wenezueli ma swoje źródła właśnie w socjalizmie. Ekonomista przypomina, że koszmar rozpoczął się 1999 roku, kiedy aż 80 procent wenezuelskiego społeczeństwa stanowiło młode pokolenie. Być może właśnie dlatego, Wenezuelczycy nie mają pojęcia, że to system jest zły. Przecież ich młode umysły kształtowały się – a właściwie były poddawane indoktrynacji – już w socjalistycznej rzeczywistości. W tym kontekście warto przytoczyć słowa innego korespondenta PAFERE, tym razem z Ekwadoru: „Codziennie w Ekwadorze, który z Wenezuelą nie graniczy, ląduje 3 tysiące Wenezuelczyków. Ale są z nimi same problemy, które wynikają z tego, że Wenezuelczycy są bardzo roszczeniowi. Mają żądania, a pracować im się za bardzo nie chce.”

CYTAT TYGODNIA

Szef fundacji im. Bastiata z Wenezueli zapewnia, że członkowie jego organizacji – i im podobni – posiadają wiedzę, aby zaradzić kryzysowi, ale brakuje narzędzi. Jego zdaniem Wenezuelczycy są obecnie kompletnie bezbronni i dopóki trwają rządy socjalistów nie mają możliwości przeprowadzenia jakichkolwiek reform gospodarczych i zmian politycznych. Wszelkie protesty są nielegalne i represjonowane. Co gorsza, nawet konstytucja nie może być użyta do obrony, ponieważ socjaliści uchwalili ją na własną modłę.

„Tyrani posiadają absolutnie wszystko, ale nie nasze nadzieje” – zapewnia korespondent PAFERE i desperacko prosi opinię międzynarodową o pomoc. Brito podkreśla, że Wenezuelczycy mają związane ręce, dlatego nie są w stanie samodzielnie wyjść z kryzysu. Co może dla nich zrobić świat? Komentować, dzielić się informacjami, modlić za Wenezuelę i wyjaśniać, że prawdziwy koszt socjalizmu to nie spadek PKB i niedobór, ale czynnik ludzki – apeluje młody Wenezuelczyk.

Wenezueli trzeba nie tylko pomóc, ale wyciągnąć wnioski z jej dramatu. Pamiętajmy o tym kraju za każdym razem, kiedy polski rząd zaciska pętle na szyi polskiego przedsiębiorcy i – w imię przypodobania się wyborcom – sięga po pieniądze w celu rozdawnictwa. Pieniądze, których nie ma.

CYTAT TYGODNIA
1
2
3
4
5
Poprzedni artykułPrzeciętna rodzina i podatki
Następny artykułNadzór finansowy w Szwajcarii
Absolwentka filozofii (Uniwersytet Wrocławski) oraz Podyplomowego Studium Dziennikarskiego (Papieska Akademia Teologiczna w Krakowie); dziennikarka, publicystka i dokumentalistka; autorka licznych wywiadów i reportaży; współpracuje z tygodnikiem „Myśl Polska”, kwartalnikiem „Opcja na Prawo” oraz Fundacją PAFERE.

19 KOMENTARZE

 1. Bardzo to przygnębiające, ale jakże charakterystyczne dla rasy ludzkiej. Mamy bogactwa naturalne, intelekt do dyspozycji… i dalej budujemy słabe i ogłupione społeczeństwa. Dlaczego? Trudno znaleźć odpowiedź, ponieważ wydaje się, iż mamy tyle wspaniałych możliwości. Myślę, że największy problem leży w osobach, które pchają się do władzy. Ciekawe, że do polityki mieszają się zwykle osoby najsłabsze moralnie i duchowo… Nic dziwnego, że wszystko tak kuleje…

  • Bardzo celne spostrzeżenie.

   Dlatego promujemy rozwiązania stosowane przez Szwajcarów. Tam o wiele więcej osób zaangażowanych jest w proces polityczny. Zachęcam Pana do odwiedzenia na facebooku klubu dyskusyjnego “marsz q demokracji” i ewentualnie dołączenia do niego.

  • “Myślę, że największy problem leży w osobach, które pchają się do władzy. Ciekawe, że do polityki mieszają się zwykle osoby najsłabsze moralnie i duchowo… Nic dziwnego, że wszystko tak kuleje…”

   Nic podobnego. Problem jest w złym mechanizmie. Dobry ustrój będzie odporny nawet na łajdaków, a cudownych ludzi raczej nie ma.

 2. Biedna Szwecja, Norwegia i Finlandia….

  Artykuł tak bardzo tendencyjny, że aż boli w oczy. Zero głębszej analizy, tylko podciąganie faktów pod tezę. Może gdyby autorka przeanalizowała kilka wykresów ekonomicznych od lat 50 do dziś, to wyłoniłby się obraz mniej czarno biały. Do tego sama zaprzecza sobie, pisząc jak to kryzys zaczął się od neoliberalnych reform, którego socjalizm nie powstrzymał. I to nie poparte żadnymi danymi tezy o zaciskaniu pętli na szyi polskiego przedsiębiorcy. Pani Agnieszko, to wypracowanie na poziomie gimnazjum a nie dziennikarstwo.

  • “Może gdyby autorka przeanalizowała kilka wykresów ekonomicznych od lat 50 do dziś, to wyłoniłby się obraz mniej czarno biały.”

   To kraść w końcu można, czy nie?

  • Czlowieku jaki bzdurny Twoj komentarz Taki komentarz tylko moze wystawic erystyczny socjalista zgnily w swoich pogladach na maksa. Nie wystarczaja Tobie dowody bankructwa i upodlenia panstwa w przypadku wprowadzania reform socjalistycznych tylko swoim bełkotem próbujesz dowodzic ze nalezy dalej to kontynuowac Zal mi Ciebie

  • Panie Jakubie Szwedzi przez półtora wieku byli skrajnymi kapitalistami, dzięki czemu dorobili się majątku, który potrafili w miarę mądrze redystrybuować. Ani Szwecja, ani Norwegia ani tym bardziej Finlandia nie są państwami socjalistycznymi. Jest w nich więcej wolności gospodarczej niż w Polsce!

   Nie wiem o jakich wykresach ekonomicznych od 50 lat do dziś Pan mówi. Stąd zarzucanie komuś braku rzetelności przy jednoczesnym jego braku u siebie trąci głupotą. Poprosimy o te wykresy.

   Neoliberalne reformy w Wenezueli nie miały wiele wspólnego z liberalizmem. Dowodzi tego ich efekt, nie nazwa.

   Nie wiem czy jest Pan przedsiębiorcą czy pracowników. Jeśli pracownikiem, to ma pan prawo nie rozumieć jej oceny. Jeśli natomiast jest Pan przedsiębiorcą to podziwiam bezkrytyczne podejście do socjalistycznego rządu PiS.

   Prawda jest, że w artykule jest więcej beletrystyki niż fachowych ocen ze wskazaniem dowodów.

 3. Z tekstu można wnioskować błędnie że nie istnieje alternatywa dla z jednej strony: dzikiego kapitalizmu mocno faworyzujacego kapital, a z drugiej: socjalizmu a’la Wenezuela. A co ze skandynawskim modelem gospodarczym?

  • O toś mądrze zapytał, podnieść podatki, zwiekszyć socjal, zacisnąć pętlę na szyji przedsiebiorców, no i wisienka na torcie, multikulti, Michał jesteś zuch, startuj w wyborach, za powyższy program nie dziękuj , masz gratis, do roboty.

  • Skandynawski tzn oparty na kulcie pracy, przedsiębiorczości i antysocjalny ? Norwegowie mają ropy jak lodu, mogliby żyć na koszt państwa a pracują do później starości. Szwedzi po nad 100 lat mieli dziki kapitalizm zanim weszli na ścieżkę redystrybucji. Szwedzi pracują, dla nich życie z socjalu to ujma na honorze. Co innego dla Polaków, czarnych i arabów.

   Dania jest jednym z najbardziej liberalnych gospodarczo państw świata i stać ją na redystrybucję.

   Skandynawia to nie model gospodarczy a mentalność! I na Boga przestańcie utożsamiać socjalizmu z zasiłkami.

 4. Krótkie przebłyski myślenia w momencie wspomnienia o “ciężkim życiu wbrew hegemonii pobliskich USA”, a poza tym bełkot pt. “a u nich bida, ludzie uciekajo, psy gryzo a gangi bijo”.
  Przecież jest oczywiste, że mały kraik został zgnojony przez Jankesów, i nie ma to nic wspólnego z “efektywnością socjalizmu”. To ściśle regulowany “wolny rynek” ich wykończył, po prostu zabroniono kupować ich surowce, i nie sprzedawano im technologii. I co z tego, że “mają złoża”.
  Nikt ich nie bronił – byli konkurencją dla Arabów, nie byli przydatni Rosji, nie chcieli inwestycji Chin. Najprościej zgnoić, poczekać te 20-30 lat i wejść do ruin “odbudować”. Złoża się nie przeterminują przez ten czas.

  • “Przecież jest oczywiste, że mały kraik został zgnojony przez Jankesów, i nie ma to nic wspólnego z „efektywnością socjalizmu”. ”

   Taa, “jest oczywiste”. Każdemu socjaliście rzucają kłody pod nogi, Mao, Pol Potowi, Leninowi, itd. Przecież wiadomo, że gdyby nie “wredni jankesi”, to każdy wypruwałby sobie żyły dla społeczeństwa, a nie myślałby o własnym interesie. Widocznie Jankesi przeszkadzają w socjalistycznej tresurze.

 5. Zgodze sie z teza ze to usa ich wykonczylo nie pojeli jednej bardzo waznej reguly “‘jesli nie mozesz przeciwnika pokonac to sie do niego przylacz” nie przylaczyli sie to usa ich pokonalo

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here