Dlaczego ekonomia nie potrafi wyjaśnić współczesnego świata?

Co naprawdę przyczyniło się w końcu XVIII wieku do wzrostu dobrobytu w Wielkiej Brytanii? Dobrobytu, który następnie rozlał się na inne obszary świata zachodniego...

PAFERE WIDEO

Nakładem Instytutu Misesa ukazała się niedawno książka „Burżuazyjna godność. Dlaczego ekonomia nie potrafi wyjaśnić współczesnego świata?” autorstwa Deirdre Nansen McCloskey.

Autorka tej książki to aktywna uczestniczka badań, prowadzonych od kilkudziesięciu lat, mających na celu wyjaśnienie fenomenu radykalnego wzrostu bogactwa, najpierw w końcu XVIII wieku w Wielkiej Brytanii, a następnie odczuwalnego na innych obszarach świata zachodniego. McCloskey, na którymś etapie swojej pracy badawczej, doszła do wniosku, że większość teorii tłumaczących ten wzrost jest nieprawdziwa i nijak się ma do rzeczywistych powodów prosperity.

Dr Mateusz Machaj z Instytutu Misesa rekomenduje książkę McCloskey tymi słowami: „Książka ta to znakomita broń do obalania twierdzeń jakoby wzrost gospodarczy nie był rezultatem działań kreatywnych przedsiębiorców. McCloskey krytykuje inne teorie usiłujące tłumaczyć eksplozję wzrostu w XIX wieku rezultatem np. imperializmu, niewolnictwa, wyzysku czy jakiejś ewolucji biologicznej. Ukazuje ona kreatywnych, innowacyjnych przedsiębiorców, burżuazję, klasę średnią jako główny motor napędowy rozwoju”.

Najnowsza książka Instytutu Misesa napisana jest łatwym w odbiorze językiem – nawet sama autorka podkreśla, że nie jest to pozycja stricte naukowa, niemniej bardzo precyzyjnie tłumaczy ona, że to przede wszystkim ludzka pomysłowość, że to innowacyjni przedsiębiorcy, a nie „eksploatacja kolonii”, „niewolnictwo”, „rozwój nauki”, „bliskość pokładów węgla” czy inne tego typu czynniki, przyczyniły się w największym stopniu do wzrostu dobrobytu świata zachodniego w XVIII i XIX wieku.

Książkę zamówić można w sklepie Instytutu Misesa…
Mateusz Machaj o książce McClaskey…

Poprzedni artykułDlaczego socjalizm jest złym rozwiązaniem?
Następny artykułNieustanna walka z rzadkością i pokusami szatana

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj