Czy nowe Prawo przedsiębiorców to rzeczywiście nowa jakość?

Prawo przedsiębiorców wprowadza zasadę domniemania uczciwości przedsiębiorcy, co ma w praktyce owocować rozstrzyganiem wątpliwości faktycznych na jego korzyść

PAFERE WIDEO

26 stycznia 2018 roku Sejm RP uchwalił tzw. Konstytucję Biznesu – pakiet pięciu ustaw, od dawna zapowiadaną przez premiera Mateusza Morawickiego. Jedną z najistotniejszych ustaw tego pakietu jest „Prawo przedsiębiorców”.

W ramach tego pakietu wprowadzona ma być m.in. instytucja tzw. działalności gospodarczej nierejestrowanej. Jeśli przychody z tej działalności nie będą wyższe niż 50 procent minimalnego wynagrodzenia, wówczas nie musi ona być rejestrowana, oraz nie ma obowiązku odprowadzać od niej składek na ZUS. W ustawie zapisane jest ponadto, iż znosi się obowiązek posługiwania się przez przedsiębiorców numerem REGON w relacjach z urzędami – przedsiębiorca będzie miał obowiązek posługiwania się wyłącznie numerem NIP.

Z nowych zapisów powinni być zadowoleni początkujący przedsiębiorcy – przez pierwsze pół roku prowadzenia działalności zwolnieni będą z obowiązku odprowadzania składki na ubezpieczenie społeczne czyli na ZUS.

Prawo przedsiębiorców wprowadza zasadę domniemania uczciwości przedsiębiorcy, co ma w praktyce owocować rozstrzyganiem wątpliwości faktycznych na jego korzyść. Zasada ta będzie z pewnością wymagała zmiany nastawienia administracji skarbowej w stosunku do podatników.

Zmienią się również przepisy dotyczące terminu na jaki można zawiesić działalność gospodarczą. Do tej pory okres zawieszenia nie mógł być dłuższy niż 24 miesiące. Po wejściu w życie nowych przepisów działalność będzie można zawiesić bezterminowo.

„Filarem naszych propozycji jest ustawa Prawo przedsiębiorców. Zawarliśmy w niej rozwiązania systemowe, jak choćby przepisy dotyczące pewności prawa czy zasady relacji urzędnik – przedsiębiorca, ale także bardzo konkretne, np. swoisty pas startowy dla młodych firm” – mówił w listopadzie ub. roku, wówczas jeszcze wicepremier, Mateusz Morawiecki.

Nowe prawo ma wejść w życie 1 marca 2018 r., z wyjątkiem przepisów dotyczących „ulgi na start”. Te zaczną obowiązywać od 31 marca 2018 r.

Poprzedni artykułPraktyczna strona austriackiej teorii ekonomii
Następny artykułRelikt komunizmu. Użytkowanie wieczyste, nadal ma się dobrze

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj