Praktyczna strona austriackiej teorii ekonomii

Dzięki książce Marcina Mrowca spojrzymy na Japonię całkiem inaczej niż nam się dotychczas proponowało, pozwoli nam też ona zrozumieć różnice kulturowe pomiędzy światem zachodnim i Japonią, a przez to zrozumieć odmienność modelu gospodarki japońskiej

Poza tym w książce zawarł Autor sporą dawkę informacji i wiedzy o specyfice rozwoju gospodarczego Japonii w ostatnich kilkudziesięciu latach.

Zarys teorii szkoły austriackiej przestawiony jest w rozdziale pierwszym oraz w trzech aneksach (Najważniejsi prekursorzy oraz przedstawiciele ASE, Główne wyróżniki ASE i Porównanie ASE do szkół ekonomii „głównego nurtu” )

Książka jednak w istocie jest o Japonii i jej rozwoju gospodarczym, a wszelkie rozważania dotyczące austriackiej szkoły ekonomii (ASE) należy potraktować jako dodatek i wyjaśnienie dla czytelnika, który tej teorii nie zna.

W trzech rozdziałach Autor opisuje ‘Źródła interwencjonizmu w Japonii oraz jego wpływ na architekturę instytucjonalną’, ‘Przedsiębiorstwo japońskie – ustrój wewnętrzny oraz usytuowanie w szerszych strukturach gospodarczych’, oraz ‘Interwencjonizm w sferze monetarnej gospodarki Japonii’. Dobrym uzupełnieniem tych bardzo oryginalnych rozważań Autora są trzy aneksy („Stracone dekady” Japonii, Typologia tytułów licencyjnych używanych przez japońską biurokrację, oraz Cechy szczególne japońskiego modelu gospodarczego).

CZYTAJ DALEJ

1
2
3
Poprzedni artykułPalmer: Globalizacja jest bardzo dobra!
Następny artykułCzy nowe Prawo przedsiębiorców to rzeczywiście nowa jakość?
Witold Kwaśnicki – polski profesor, ekonomista, przedstawiciel Austriackiej Szkoły Ekonomii w Polsce; wykładowca, profesor zwyczajny na Uniwersytecie Wrocławskim; członek rady naukowej Instytutu Misesa i rady Towarzystwa Ekonomistów Polskich.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj