Jan Michał Małek, założyciel PAFERE, odznaczony Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski

fot. Andrzej Hrechorowicz / KPRP
PAFERE WIDEO

22 listopada 2016 roku, w Pałacu Prezydenckim miała miejsce podniosła uroczystość. Założyciel Fundacji PAFERE a obecnie jej honorowy prezes, Jan Michał Małek, odznaczony został przez Prezydenta RP Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski.

W imieniu Prezydenta Andrzeja Dudy, order naszemu Założycielowi wręczył Szef Gabinetu Prezydenta RP – Adam Kwiatkowski. Drugie, co do rangi (po Orderze Orła Białego), odznaczenie państwowe, ustanowione przez sejm w 1921 roku, Jan Michał Małek otrzymał za całokształt działalności dla dobra Polonii i Polski.

„Gdy w Polsce wprowadzono stan wojenny, Jan Michał Małek bardzo aktywnie włączał się w działalność pomocową dla Solidarności” – powiedział podczas uroczystości Adam Kwiatkowski.

Przypomnijmy, że po wydostaniu się z Polski w 1958 roku, Jan Michał Małek najpierw osiadł we Francji, a następnie wyjechał do Stanów Zjednoczonych, gdzie zamieszkuje do chwili obecnej. W USA zaangażował się w działalność Kongresu Polonii Amerykańskiej, którego był członkiem, oraz Studium Spraw Polskich, organizacji skupiającej naukowców polskiego pochodzenia w USA i Kanadzie. Po wprowadzeniu stanu wojennego w Polsce w 1981 roku, Jan Michał Małek włączył się w ruch na rzecz „Obalenia Jałty” i w działalność organizacji „Pomost”, której głównym celem było pośredniczenie między Polonią amerykańską, a ruchem „Solidarności” w Polsce. W 2000 roku założył w USA fundację Polish-American Foundation for Economic Research and Education (PAFERE). W 2007 roku powołał do życia jej polski odpowiednik – Polsko-Amerykańską Fundację Edukacji i Rozwoju Ekonomicznego.

Jan Michał Małek jest także współfundatorem Nagrody Literackiej im. Józefa Mackiewicza, która przyznawana jest corocznie dla autorów najwybitniejszych dla krzewienia polskości prac literackich i publicystycznych. Wręczenie nagród odbywa się zawsze 11 listopada – w dniu Święta Niepodległości.

Podczas uroczystości nadania Krzyża Komandorskiego Orderu Odrodzenia Polski, Janowi Michałowi Małkowi towarzyszyła małżonka Krystyna. Obecni byli także przedstawiciele Zarządu Fundacji PAFERE.

Więcej informacji na temat Jana Michała Małka przeczytać można na Wikipedii:
– wersja w języku polskim…
– wersja w języku angielskim…

Więcej informacji o odznaczeniu założyciela PAFERE na stronie Prezydenta:
– kliknij tutaj

Poprzedni artykułPremier Morawiecki powinien poszerzyć zakres lektur
Następny artykułJan M. Małek – Chrześcijańska myśl ekonomiczna jako podstawa polityki gospodarczej

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj